ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

155174
Dzisiaj41
Wczoraj75
Ten miesiąc1953
Ogólnie155174


Witaj na stronie MBP
Tydzień z Internetem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 11 kwietnia 2019 20:43

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. Fake news?) Jak korzystać z sieci bardziej świadomie i rozsądnie? Co wie o mnie Internet? To bardzo aktualne i szalenie ważne tematy. Nie tylko dlatego, że w Internecie jest coraz więcej informacji i ludzie coraz częściej tam szukają wiedzy, ale również dlatego, że coraz więcej informacji jest nierzetelnych, niewiarygodnych, zniekształcanych świadomie lub nieświadomie czy też wymyślanych „od zera”. Spotkanie, które zostało przeprowadzone 27 marca w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem” miało na celu uwrażliwić seniorów korzystających z Internetu na te zjawiska i dać im do ręki konkretne narzędzia, dzięki którym staną się jeszcze lepszymi, skuteczniejszymi i rozsądniejszymi internautami i internautkami.

Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Polityką Insight – realizuje projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji”.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz dziewiąty.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.500 instytucji i blisko 80.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Teatr przy Stoliku - "Banalna historia"
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 22 marca 2019 00:00

W pierwszy dzień wiosny do naszego miasta zawitał po raz kolejny Teatr przy Stoliku.

Na prośbę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie gościny aktorom Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i licznie zgromadzonej publiczności udzielił Hotel Colnus.

„Banalna historia” to komedia. Autorką tekstu jest Kanadyjka Michele Riml. Jej bohaterzy to para wykształconych ludzi z prawie 30 letnim stażem małżeńskim i trójką dzieci. Mąż to typowy facet, który po powrocie z pracy marzy o kapciach, kanapie i pilocie do telewizora. Nie  opowiada  żonie o problemach w pracy. Daleki jest też od poetyckich wyznań miłości, przysyłania żonie kwiatów i romantycznych igraszek. Żona natomiast oczekuje większego zaangażowania ze strony męża. Pragnie wrażeń i uniesień takich jak w latach młodości. Oboje się kochają, ale mają zupełnie inne oczekiwania.

Czy wyjazd do apartamentu w luksusowym hotelu zrewitalizuje ich małżeńską alkowę? Czy sztuka dała odpowiedź, jaki jest przepis na miłość?

Mogli się o tym przekonać widzowie Teatru przy Stoliku, którzy jak zawsze licznie odpowiedzieli na zaproszenie biblioteki. Aktorzy olsztyńskiego teatru – Alicja Kochańska wcielająca się w postać Barbary i Artur Steranko grający Karola rewelacyjnie zaprezentowali swoje postacie. Publiczność nagrodziła ich na koniec występu gromkimi brawami. Słowo wprowadzenia do sztuki skierowała pomysłodawczyni i koordynatorka Teatru przy Stoliku – Elżbieta Lenkiewicz.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie serdecznie dziękuje gospodarzowi miejsca panu Dominikowi Sasinowskiemu, sponsorom spotkania: prezesowi Banku Spółdzielczego w Kolnie panu Krzysztofowi Kajko, dyrektorowi Zakładu Hetman panu Krzysztofowi Korzep, właścicielowi hurtowni Agropasze panu Zbigniewowi Szymańskiemu i właścicielowi kwiaciarni panu Pawłowi Trzeciak.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
13.03.2019 - Spotkanie z cyklu Trening Pamięci
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 15 marca 2019 00:00

 

W środę 13 marca po raz kolejny seniorzy mieli okazję ćwiczyć swój umysł. Na początku była tradycyjna rozgrzewka na pobudzenie koncentracji. Później uczestnicy spotkania musieli zmierzyć się między innymi z puzzlami, uzupełnić brakujące słowa w wierszu „Kaczka dziwaczka” czy odszyfrować hasło zapisane alfabetem Morse’a. Ze względu na dużą liczbę osób tym razem zajęcia miały formę pracy grupowej.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
„Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy”
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 04 marca 2019 15:35

W dniu 04 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy”, wypożyczonej z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wystawa poświęcona jest pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Jej inauguracja odbyła się w Białymstoku w lutym 2018 r.

Wystawa składa się z 12 plansz przedstawiających sylwetki ludzi trzymających walizki. Na ich powierzchni zapisane zostały urywki wspomnień i losy zesłańców. W miejsce twarzy każda z postaci ma lustro, które zwiedzającemu pozwala wczuć się w losy zesłańców.

Otwarcia wystawy dokonała Anna Kietlińska kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Sybiru w Białymstoku. Fragment wspomnień pana Jana Truszkowskiego "Najsmaczniejszy wigilijny przysmak” odczytał dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie – Wiesław Boć.  W otwarciu wystawy uczestniczyli zaproszeni Sybiracy. W ich imieniu głos zabrał Jan Truszkowski. W spotkaniu uczestniczyła  licznie zgromadzona młodzież z kolneńskich szkół średnich.

Organizatorzy wystawy składają serdecznie podziękowania pracownikowi KOKiS za pomoc w oprawie plastycznej wystawy. Spółce PHU Sezam Sp. J. H Samul L Samul dziękujemy serdecznie za podarowane materiały do tejże oprawy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zwiedzania wystawy w holu biblioteki w godzinach jej pracy. Wystawa będzie czynna do 21 marca.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Źródło: sybir.bialystok.pl /Foto: Muzeum Pamięci Sybiru

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 18

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....