ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

170383
Dzisiaj3
Wczoraj37
Ten miesiąc944
Ogólnie170383


Witaj na stronie MBP
Noc bibliotek 2019
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 07 października 2019 00:00

W sobotę 5 października zaprosiliśmy naszych czytelników do udziału w ogólnopolskiej akcji Noc bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w ten wieczór była Katarzyna Droga. Urodzona w Zambrowie, studiowała i pracowała w Warszawie. Najpierw jako nauczycielka języka polskiego, później jako dziennikarka i redaktor naczelna magazynu Sens.

W 2013 r. zadebiutowała powieścią „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”. Książka opowiada historię dziejów rodziny pisarki, losy miłości jej rodziców. Jej kontynuacją jest wydana w 2015 r. pozycja „Pokolenia. Powrót do domu”. Kolejną książką opisującą kronikę rodziny jest powieść „Gospoda pod Bocianem”. W 2018 r.  ukazała się powieść z zakresu literatury biograficznej – „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”. Jest to publikacja o Oli Szczerbińskiej – pierwszej Damy II Rzeczypospolitej. W roku bieżącym Katarzyna Droga wydała kolejną książkę pt. „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”, w której zabiera czytelnika w podróż w szalone lata dwudzieste.

Prywatnie Katarzyna Droga, po wielu latach mieszkania w Warszawie, wróciła za głosem serca i zamieszkała na  podlaskiej wsi.

Tematem wiodącym spotkania z czytelnikami kolneńskiej biblioteki był – Los przodków – Twój los. Jak przeszłość rodzinna determinuje nasze życie? Nasz gość powoływał się w swojej prelekcji na książkę „Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem”. Zwróciła uwagę  na znaczenie (szczególnie w życiu kobiet) podświadomej rodzinnej lojalności, która determinuje pewne zachowania i poglądy, a nawet powtarzalne w rodzinie traumatyczne zdarzenia. Wskazała na terapeutyczną moc opisania i zaakceptowania własnych dziejów rodzinnych. Zwróciła również uwagę słuchaczy na kwestię wyboru imienia dla dziecka i jego późniejszej akceptacji bądź negacji ze strony potomka. W końcowej części spotkania zebrani mogli zadawać pytania.

Temat tegorocznej Nocy bibliotek „Znajdźmy wspólny język” w naszej bibliotece odnalazły nastolatki i seniorzy. Młodszym czytelnikom zaproponowaliśmy podróż w przeszłość a następnie zabawę w futurologów, którzy  przewidywali przyszłość własną i naszego miasta. Czasem w naszych domach można znaleźć różne przedmioty, które towarzyszą nam od pokoleń. Są to pamiątki , na przykład po naszych pradziadkach. Takie przedmioty ukryliśmy na terenie budynku. Były to stare naczynia, zabytkowy telefon, dyktafon, kaseta VHS, biżuteria , fotografie i inne. Zadaniem uczestników zabawy było odszukanie ich, a następnie przy użyciu wyobraźni wymyślenie historii, które te przedmioty mogłyby opowiedzieć. Najpierw dzieci ustaliły co to są za przedmioty, do czego służyły, kto mógł być ich właścicielem. Jak wyglądał, czym się zajmował? Gdzie mieszkał? W jaki sposób ten przedmiot trafił do jego domu. O jakim niezwykłym wydarzeniu w domu, do którego trafił mogłyby opowiedzieć? Ta zabawa była pretekstem do porozmawiania o historii naszego miasta. Następnie zamknęliśmy oczy i wyobraziliśmy sobie, że minęło sto lat i jesteśmy w roku 2119. Uczestnicy zabawy zostali podzieleni na 4 grupy. Pierwsza grupa zastanawiała się nad zagrożeniami i szansami, jakie stawia przed nami przyszłość. Druga projektowała budynki przyszłości, i pojazdy, które będą poruszać się po terenie przyszłego Kolna. Trzecia grupa zastanawiała się jak będą wyglądać ludzie przyszłości i jak będą się ubierać. Ostania grupa  miała odpowiedzieć na pytanie – czy w przyszłości będą istniały bibliotek? Jak będą wyglądały i jaką będą pełniły rolę? Dodatkowym zadaniem wszystkich grup było napisanie listu do samych siebie za 100 lat o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Po wykonaniu zadań młodzi czytelnicy dołączyli do seniorów, którzy wcześniej uczestniczyli w spotkaniu z pisarką – Katarzyną Drogą i przedstawili im swoje wizje plastyczne i literackie Kolna za 100 lat. Okazało się, ze młodzi bardzo optymistycznie patrzą w przyszłość. Wierzą, że spełnią się ich marzenia odnośnie wybranych zawodów i podróży, niektórzy planują podróż na Księżyc i Marsa. Uważają, że  na wszystkie choroby nawet na te, dzisiaj jeszcze nie uleczalne zostaną wynalezione lekarstwa. Nauka w szkole przyszłości, będzie się odbywała w domu przed komputerem, a dzięki teleportacji uczniowie będą mogli się przenosić w niezwykłe miejsca i epoki. Będą mogli spotkać się ze średniowiecznymi władcami i rycerzami. Rozmawiać z Józefem Piłsudskim i laureatami nagrody Nobla. Marzą też o  odtworzonych dinozaurach jako domowych pupilkach. Nas, bibliotekarzy cieszy też to , że  młodzi  uważają, że w przyszłości nadal będą potrzebne biblioteki. W Kolnie będzie piękna, nowoczesna, zlokalizowana w centrum książnica. W czasie prezentacji wywiązał się dialog między pokoleniami na temat wizji przyszłości. Wszyscy uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w quizie na temat historii i teraźniejszości Kolna. Na koniec udaliśmy się na degustację pysznej pizzy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Mała książka wielki człowiek
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 16 września 2019 00:00

 
Narodowe Czytanie 2019
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 09 września 2019 00:00

W sobotę 7 września 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna i I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie zaprosili mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Z ośmiu nowel zaproponowanych przez Parę Prezydencką do tegorocznego czytania w Kolnie wybrano „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej. W tematykę utworu wprowadził zgromadzonych gości prof. Adam Łukaszewicz. Czytanie fragmentów powieści zainaugurowali : Burmistrz Miasta Kolno – Andrzej Duda i Starosta Kolneński – Tadeusz Klama. Następnie do czytania włączyli się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, duchowieństwa, zakładów pracy, członkowie  zespołu „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” oraz zaproszeni goście. Czytanie ubarwiły inscenizowane dialogi, w których wystąpili : w tytułowej roli Emilii Krzyckiej -  Iwona Kozikowska,  panna Czernicka – Anna Podeszwik,  Janowa – Dorota Klimek. W roli Jana- Eugeniusz Michał Regliński,  Helenka – Nadia Podeszwik. W pozostałych rolach dzieci: Mateusz Bągart, Maja Kodłubajska i Marlena Wszeborowska oraz  narrator – Wiesław Boć. Najmłodsi uczestnicy malowali sceny z noweli, ozdabiali kapelusze Helenki, bawili się bańkami mydlanymi. Przygotowano dla nich wiele atrakcji. Na koniec odbył się quiz dotyczący bohaterów i fabuły utworu, a wszyscy goście zostali zaproszeni na kawę i ciasto.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i zapraszają w przyszłym roku na następną edycję Narodowego Czytania.

 

GALERIA ZDJĘĆ NA NASZYM FACEBOOKU

 
PODSUMOWANIE TYGODNIA
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 28 maja 2019 20:45

Na czytanie książek i zabawy z robotem nigdy nie jest za wcześnie. Udowodniły to 2 i 3 latki z Niepublicznego Żłobka Bajkowy Świat, które w ubiegłym tygodniu odwiedziły bibliotekę. W czwartek uczniowie ze SP nr 1 udali się wysoko w chmury na szczyt strzelistego wieżowca, w którym mieści się pracownia inżyniera Ciućmy. A tam czekał na nich wygłodniały P0M0(ts)-NIcK II. Natomiast jak co tydzień w piątek odwiedziły nas 5- latki, które miały okazję poznać zwierzęta gospodarskie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....