Jesienne klimaty

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie

zaprasza dzieci

do wzięcia udziału
w konkursie pięknego czytania online
oraz plastycznym

„Jesienne klimaty”

 

Prace konkursowe należy składać do 6.10.2020r.


Zadaniem uczestników konkursu pięknego czytania jest:

 • wybranie i przeczytanie jednego utworu nawiązującego do tematu Konkursu,
 • przygotowanie prezentacji utworu w formie krótkiego nagrania audio-video w formacie MP4- czas czytania nie może przekraczać 3 minut (plik z filmem zgłaszany do udziału w Konkursie powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem uczestnika),
 • przesłanie filmu do MBP w Kolnie drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • wypełnienie i przesłanie Karty Zgłoszenia (do wyboru jedna z poniższych form dostarczenia):
  - w formie skanu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  - osobiste dostarczenie Karty do MBP w Kolnie przy ul. M. Dąbrowskiej 4


Do pobrania: 

 

Zadaniem uczestników konkursu plastycznego jest:

 • przygotowanie pracy plastycznej w formacie A4, wykonanej dowolną techniką (praca zgłaszana do udziału w Konkursie powinna zawierać na odwrocie imię, nazwisko i wiek Uczestnika),
 • dostarczenie jednej, samodzielnie wykonanej pracy plastycznej do siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie, ul. M. Dąbrowskiej 4,
 • wypełnienie i przesłanie Karty Zgłoszenia (do wyboru jedna z poniższych form dostarczenia):

- w formie skanu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- osobiste dostarczenie Karty do MBP w Kolnie przy ul. M. Dąbrowskiej 4


Do pobrania: 

 

Jesienne klimaty

Szczegóły konkursu - Kliknij tutaj

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie przywraca wolny dostęp do księgozbioru

Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie przywraca z dniem 15 września 2020 r. wolny dostęp do księgozbioru. W bibliotece w dalszym ciągu obowiązuje reżim sanitarny, przypominamy o konieczności dezynfekowania rąk oraz zakrywania ust i nosa. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy przywróciliśmy możliwość swobodnego wyboru książek z półek. Z uwagi na konieczność zachowania bezpiecznego dystansu obowiązuje nadal limit osób przebywających jednocześnie w bibliotece.

W soboty Biblioteka dostępna będzie dla czytelników w godzinach 10 – 14.

Narodowe Czytanie 2020

W sobotnie przedpołudnie, 5 września przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy M. Dąbrowskiej 4 odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku po raz ósmy odbyła się kolneńska odsłona tego ogólnopolskiego wydarzenia kulturalnego, które pod patronatem pary prezydenckiej łączy miłośników arcydzieł polskiej literatury. Po raz kolejny było to wspólne przedsięwzięcie obu kolneńskich bibliotek – Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do udziału w imprezie zaproszono dorosłych, młodzież i dzieci, przedstawicieli różnych grup i środowisk zawodowych.

Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz z burmistrzem miasta Andrzejem Dudą i wicestarostą powiatu Karolem Pieloszczykiem na czele, dziekan kolneński ksiądz kanonik Stanisław Uradziński wraz z księżmi wikariuszami obu kolneńskich parafii,  radny sejmiku wojewódzkiego Wojciech Sekściński, samorządowcy, dyrektorzy kolneńskich instytucji, nauczyciele i młodzież. Gośćmi honorowymi byli prof. dr hab. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak-Łukaszewicz.

Czytanie „Balladyny” poprzedziła prelekcja profesora Adama Łukaszewicza dotycząca biografii Juliusza Słowackiego. Narodowe Czytanie 2020  ubogacili inscenizacją fragmentów II aktu dramatu Juliusza Słowackiego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Mocnym akordem wybrzmiała scena końcowa dramatu w mistrzowskim wykonaniu Doroty Klimek (w roli Wdowy), Wiesława Bocia (w roli Kanclerza) i Iwony Kozikowskiej (w roli Balladyny). W roli żołnierza wystąpił Marcin Ramotowski.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostali do szukania słodkich malin i ukrytej korony króla Popiela III, a następnie do wykonania prac plastycznych, które zostały uhonorowane drobnymi nagrodami.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w szczególnym czasie, w którym musimy stawić czoła pandemii. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali pracownicy bibliotek i młodzież dbając o dezynfekcję rąk i mikrofonów. Dopisała w tym dniu kapryśna ostatnio aura, obdarzając wszystkich słońcem i ciepłem, chociaż momentami chmury gęsto ścieliły się nad czytającymi.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości: pani Marii Gutowskiej za przygotowanie z młodzieżą I LO inscenizacji II aktu utworu, dyrektor i pracownikom KOKiS za opracowanie muzyczne, udostępnienie i obsługę sprzętu nagłaśniającego, dyrektorowi i pracownikom PZOO za przygotowanie scenografii, wychowawcom Hufca Pracy w Kolnie i nauczycielowi- bibliotekarzowi ZST w Kolnie za zaangażowanie w zajęciach z najmłodszymi.

Wszystkich uczestników zapraszamy w przyszłym roku do wspólnego czytania „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do zobaczenia!

GALERIA ZDJĘĆ

Regulamin organizacji i uczestnictwa w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie oraz Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie w trakcie trwania epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce

 1. Organizatorem imprezy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie z siedzibą w Kolnie, 18-500, ul. Marii Konopnickiej 4, tel. 86 278 25 14; mbp.kolno.home.pl , oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie z siedzibą w Kolnie, 18-500, ul. Teofila Kubraka 6, tel. 86 278 24 33.
 2. Organizacja imprez odbywa się w oparciu o „Wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce” wydane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektorat Sanitarny, dostępne na stronach:    gov.pl ; www.mkidn.gov.pl oraz www.gis.gov.pl
 3. Uczestnictwo w imprezie oznacza akceptację i przestrzeganie przez uczestnika zapisów niniejszego Regulaminu.
 4. Uczestnicy imprez obowiązani są do respektowania próśb i poleceń pracowników Organizatora imprezy, związanych z prawidłowym przeprowadzeniem imprezy i przestrzeganiem zapisów niniejszego Regulaminu.
 5. W imprezach mogą uczestniczyć tylko osoby zdrowe i nie przejawiające niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem (m.in.: gorączka powyżej 38°C, suchy kaszel, duszności) oraz nie przebywające na kwarantannie i nie objęte nadzorem epidemiologicznym.
 6. Rekomenduje się uczestnikom imprez korzystanie w trakcie wejścia, trwania i wyjścia z imprez ze środków ochrony osobistej - maseczki / przyłbice. Uczestnicy samodzielnie wyposażają się w środki ochrony osobistej.
 7. Wejście na teren imprezy odbywa się wyłącznie poprzez wyraźnie wyznaczone przez Organizatora wejście.
 8. Rekomenduje się uczestnikom imprezy odpowiednio wczesne przyjście na miejsce imprezy oraz zachowanie wymaganych odstępów / dystansu w tworzącej się kolejce do wejścia (1,5 - 2 m).
 9. Wejście na teren imprezy zostaje otwarte nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem imprezy.
 10. Liczba uczestników imprezy ograniczona jest do 150 osób.
 11. Przy wejściu na teren imprezy udostępniony zostanie płyn do dezynfekcji rąk - rekomendujemy jego zastosowanie.
 12. Zajmowanie miejsc i rozmieszenie uczestników imprezy na jej terenie zakłada zachowanie rekomendowanego dystansu 2 m.
 13. Wyjście z wydarzeń zakłada rozproszenie się uczestników imprezy w różnych kierunkach - tuż przed zakończeniem imprez zdjęte zostaną taśmy wygradzające teren imprezy umożliwiając tym samym swobodne wyjście.
 14. Obsługa techniczna i pracownicy Organizatora, w szczególności mający kontakt z uczestnikami, zobowiązani są do obowiązkowego korzystania w trakcie przygotowań i przebiegu imprezy ze środków ochrony osobistej - maseczki / przyłbice.
 15. Toalety zostaną wyposażone w środki do dezynfekcji.
 16. Ze względu na możliwe niekorzystne warunki pogodowe Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania imprezy plenerowej lub ich przeniesienia do Hali Sportowej, ul. Marii Dąbrowskiej 4. Informacje o zmianie miejsca imprezy opublikowana zostanie na stronie: www.mbp.kolno.home.pl. W przypadku zmiany miejsca imprezy z pleneru na Halę Sportową, oprócz zapisów niniejszego Regulaminu, obowiązują również stosowne zasady obowiązujące na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie. „Zarządzenie dla czytelników” dostępny jest na stronie www.mbp.kolno.home.pl
 17. Regulamin wchodzi w życie z dniem opublikowania.
 18. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w niniejszym Regulaminie, przy założeniu jednak, że aktualna wersja Regulaminu zamieszczona jest na stronach: mbp.kolno.home.pl.

 

 

 

 

 

Stan na dzień 27.08.2020

Biblioteka wznawia działanie czytelni od 8 czerwca 2020 r.

Drodzy Czytelnicy!

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie wznawia działanie czytelni od 8 czerwca 2020 r.

W trosce o bezpieczeństwo czytelników i pracowników Biblioteki zostaną wprowadzone dodatkowe warunki korzystania z czytelni w trakcie epidemii.

Naszym Czytelnikom przypominamy, że o każdej porze,7 dni w tygodniu możecie korzystać z cyfrowej Biblioteki Narodowej polona.pl i jej ponad 3 mln publikacji.

Otwarcie Biblioteki 4 maja 2020 ! ! !

Szanowni Czytelnicy!


Od dnia 4 maja 2020 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie uruchamia dla użytkowników Wypożyczalnię dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci. Z uwagi na istniejący stan epidemii zamykamy wolny dostęp do półek. Czytelnicy będą obsługiwani przez bibliotekarzy. Do czasu odwołania epidemii nie będzie czynna Czytelnia MBP w Kolnie.

Bardzo prosimy o korzystanie z katalogu elektronicznego dostępnego na naszej stronie internetowej. Ułatwi to dobór lektury i usprawni obsługę, aby uniknąć kolejek.

Naszym Czytelnikom polecamy przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość. Jednocześnie w bibliotece może przebywać 5 użytkowników. Prosimy o zachowanie wymaganego dystansu 2 metrów. Wyznacza je naklejona na podłodze pomarańczowa taśma.

Prosimy o bezwzględne stosowanie się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Na czas trwania obostrzeń związanych z stanem epidemii Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie nie będzie czynna w soboty. O zmianach w sposobie funkcjonowania naszej placówki będziemy informować naszych Czytelników na bieżąco.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i zapraszamy do korzystania z naszych usług.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________