ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148944
Dzisiaj58
Wczoraj43
Ten miesiąc879
Ogólnie148944


Witaj na stronie MBP
Nowy lokal naszej biblioteki to parter skrzydła C budynku gimnazjum, przy ul. Marii Dąbrowskiej 4.
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 13 września 2018 09:39

W naszej bibliotece bardzo pracowicie spędziliśmy tegoroczne wakacje. Z uwagi na planowany remont budynku KOKiS podjęto decyzję o przeprowadzeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie do pomieszczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II .

23 lipca rozpoczęliśmy pakowanie naszych zbiorów. Z uwagi na panujące upały było to bardzo wyczerpujące zajęcie. Ewakuację rozpoczęliśmy od Czytelni. W dalszej kolejności pakowane i przewożone były książki z Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników MBP i wsparciu osób oddelegowanych z Urzędu Miasta i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kolnie uporaliśmy się z tym zadaniem bardzo szybko. W dniu 9 sierpnia otworzyliśmy bibliotekę dla czytelników.

 

Nowy lokal naszej biblioteki to parter skrzydła C budynku gimnazjum, przy ul. Marii Dąbrowskiej 4.

 

Wszystkim osobom, którzy wsparli nas w przeprowadzce serdecznie dziękujemy!

Czytelników zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów książkowych i elektronicznych, prasy, a także dostępu do Internetu.

Więcej…
 
Narodowe Czytanie 2018
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 31 sierpnia 2018 18:13

8 września po raz kolejny zaprosiliśmy mieszkańców naszego miasta do udziału w  ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się na dziedzińcu przed budynkiem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie.

Tegoroczne Narodowe Czytanie przypadło w szczególnym czasie – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Lektura „Przedwiośnia” miała na celu przybliżyć nas do doświadczeń sprzed wieku. Książka została opublikowana w 1924 roku i była ostatnim dziełem Stefana Żeromskiego. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniedbania. Utwór stanowił zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Był świadectwem niepokoju pisarza o Polskę, losy jej obywateli, powieścią-oskarżeniem i ostrzeżeniem. Ostatnia powieść Stefana Żeromskiego stała się testamentem opatrzonym wielkim znakiem zapytania o przyszłość narodu. Dziś, odczytana na nowo, także przemawia z niesłychaną siłą artystyczną. Na podkreślenie zasługuje szczególnie odwaga autora zaangażowanego w najważniejsze i najtrudniejsze sprawy polskiego narodu.

W naszym mieście akcję Narodowego  Czytaniarozpoczęliśmy o godzinie 10. Krótkie słowo wstępne wygłosił dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie – Wiesław Boć. Czytanie fragmentów powieści zainaugurowali starosta Stanisław Wiszowaty i burmistrz Andrzej Duda. W dalszej kolejności do czytania włączyli się księża z obu kolneńskich parafii na czele z ich proboszczami – kanonikami - Stanisławem Uradzińskim i Wojciechem Stefaniakiem, przedstawiciele władz samorządowych, prezesi, dyrektorzy i kierownicy kolneńskich instytucji, radni samorządów miasta i powiatu, członkowie zespołu „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem” oraz zaproszeni goście.

Uroczystość ubarwiła pantomima w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie im. Adama Mickiewicza. Ekspresyjnie zatańczony kozak przeniósł zgromadzoną publiczność na bal w Odolanach. Krótki fragment II części powieści –Nawłoć odczytali uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kolnie.

W części III utworu pt. Wiatr od wschodu w rolę Szymona Gajowca znakomicie wcielił się dyrektor gimnazjum Wiesław Boć. Godnym partnerem w dyskusji był w roli Cezarego Baryki – uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie – Adam Kalinowski.

Najmłodsi uczestnicy akcji uczestniczyli w tworzeniu konstrukcji szklanych domów. Za swoje prace zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Wszystkich zgromadzonych gości po zakończonym czytaniu zaprosiliśmy na kawę i ciasto.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Narodowego  Czytania. Do spotkania w przyszłym roku!

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

Zdjęcia: A. Konopka

 
Godziny otwarcia Biblioteki
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 31 sierpnia 2018 18:10

Od  września

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie

czynna codziennie oprócz środy  w godz. od 900do 1700

w soboty od godz. 10 do godz. 14

 
Miejska Biblioteka Publiczna z nową siedzibą...
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 06 lipca 2018 00:00

W kwietniu po decyzji pana burmistrza o przekazaniu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie nieruchomości przy ul. Marii Konopnickiej w Kolnie ( działka o powierzchni 1267 m2 między salą kinową, a boiskiem Szkoły Podstawowej nr 1)  złożyliśmy wniosek na budowę biblioteki do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. W tym tygodniu otrzymaliśmy informację, iż został on rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 981 580,00 zł.

Nowy obiekt  zapewni bibliotece warunki na stworzenie lokalu dostosowanego do funkcji jakie powinna spełniać współczesna biblioteka publiczna. Planowany budynek ma przewidzianą przestrzeń na magazyny, organizowanie wystaw, kącik lektury przy kawie. Przy Oddziale dla Dzieci planowane jest wyodrębnienie miejsca do zabawy i edukacji dla najmłodszych. W Czytelni przewidujemy stanowiska komputerowe dla użytkowników, miejsce do cichej pracy i salę konferencyjną. Wypożyczalnię dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci zamierzamy wyposażyć w niższe regały, które będą bardziej funkcjonalne dla czytelników. Budynek będzie wyposażony w windę i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonane zostaną tarasy zewnętrzne z przeznaczeniem na pole szachowe i „zieloną czytelnię”.

Zadanie będzie realizowane w terminie od stycznia 2019 r. do końca września 2020 r.

Koszty zadania ogółem wyniosą 2 658 940, 00 zł

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 16

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....