ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

143744
Dzisiaj24
Wczoraj59
Ten miesiąc686
Ogólnie143744


Witaj na stronie MBP
Tydzień z Internetem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 21 marca 2018 00:00

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjum oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”. Spotkania odbyły się 21 marca 2018 w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”.

Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa i Polską Akcję Humanitarną. Na uczniów i seniorów czekała… gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”. Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zdania, dzięki którym lepiej przygotowały materiały do swojego serwisu.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.000 instytucji i blisko 75.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
IPN w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 19 marca 2018 00:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie włączyła się w świętowanie 100 – lecia odzyskania Niepodległości.  W związku z tym 19 marca gościliśmy pracowników białostockiego IPN: dr. Łukasza Lubicz- Łapińskiego i dr. Waldemara Wilczewskiego.  Pierwszy z nich w formie luźnej pogadanki przybliżył dzieciom, ze Szkoły Podstawowej nr 2  symbole narodowe Polski i ich historię.  Nawiązując do legendy "O Lechu, Czechu i Rusie" wyjaśnił różnice między legendą i historią. Dzieci dowiedziały się też jak na podstawie herbu tworzy się flagę i same tworzyły flagi różnych państw w oparciu o ich herb.  Na koniec uczestniczyły w konkursie na najszybsze ułożenie polskiego herbu z puzzli "Polak Mały". Nie obyło się też bez pięknego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". W kolejnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie kolneńskiego gimnazjum. Mieli okazję zapoznać się z twórcami polskiej niepodległości: Józefem Piłsudskim i Romanem Dmowskim. Została im również przybliżona historia kształtowania się Polski od czasów zaborów aż po wolne wybory w 1989 roku.

Postać Naczelnika Państwa, uczniom ZST w Kolnie, przybliżył dr Waldemar Wilczewski. Przedstawił historię aresztowania i zesłania Piłsudskiego do Kireńska. Jego działalność w PPS. Uczniowie mieli okazje poznać historię akcji pod Bezdanami, w  czasie której to marszałek z Organizacją Bojową PPS napadł na rosyjski pociąg pocztowy przewożący pieniądze. Była to najbardziej zuchwała i efektowna akcja przeprowadzona przez OB PPS.  Młodzież zapoznała się z kolejnymi etapami życia Naczelnika obejmującymi współpracę z wywiadem austriackim do pamiętnego 11 listopada 1918 roku kiedy to Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Przytul Hejtera
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 08 marca 2018 00:00

 

 W 2014 roku Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała  raport pt. „Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych” według niego najwięcej obraźliwych uwag pada pod adresem mniejszości seksualnych. Ofiarami mowy nienawiści są również Żydzi, Ukraińcy, Romowie, Muzułmanie i Czarnoskórzy. Źródłem hejtu jest przede wszystkim Internet.

Młodzież kolneński szkół spotykała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie, aby odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego hejtujemy? Czy zawsze robimy to świadomie? Czy istnieje jakiś pozytywny aspekt stosowania mowy nienawiści? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna hejt? Jak należy reagować na hejt?

Uczniowie zgodnie stwierdzili, że w dzisiejszym świecie nie da się uniknąć hejtu. Jest on „skutkiem ubocznym” wolności słowa. Obraźliwe komentarze świadczą o braku kultury i niedojrzałości, ale również wynikają ze słabości hejtera. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z akcją „Przytul hejtera” organizowaną przez FDN. Jej celem jest propagowanie  sprzeciwu wobec hejtu w sieci, ale bez agresji i eskalowania przemocy.

 

 
Ferie z Biblioteką 2018
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 05 lutego 2018 00:00

W czasie ferii Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników różnorodne atrakcje.  Dzieci miały okazję zamienić się w szalonych naukowców.  Dowiedziały się czym jest atom, cząsteczka, a wiedze tę wykorzystały do tworzenia kolorowych robaczków.  Stworzyły wulkan, którego wybuch na szczęście okazał się zbyt słaby, aby zniszczyć bibliotekę. Na zajęciach plastycznych namalowały komiks „O rybaku, który złowił gwiazdkę”. Kalambury to była kolejna zabawa na mapie naszych propozycji. Dzieci nie miały problemu z odgadywanie namalowanych lub pokazywanych haseł. Ostatniego dnia zamknęliśmy przyrodę w butelce tworząc efektowne tornado. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… ale dobra wiadomość wakacje zbliżają się wielki krokami.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 14

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....