ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

138219
Dzisiaj18
Wczoraj49
Ten miesiąc920
Ogólnie138219


Witaj na stronie MBP
Spotkanie autorskie z Panią Iwoną Całą
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 19 września 2017 00:00

19.09 2017 roku odwiedziła Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Kolnie - pani Iwona Cała , z wykształcenia architekt, która od 2003 roku zajmuje się ilustrowaniem książek. Wydano ponad 30 tytułów książek z ilustracjami naszego Gościa, z czego wiele można wypożyczyć w bibliotece publicznej w Kolnie. Są to między innymi książki autorów, którzy też wcześniej gościli w naszej bibliotece, a więc książki Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Barbary Gawryluk, Grzegorza Kasdepke czy Renaty Piątkowskiej. Ilustracje Iwony Cały można też obejrzeć w "Świerszczyku".

Wszystkie są bardzo piękne, kolorowe, ciepłe, delikatne, po prostu bajkowe. W spotkaniu z Ilustratorką wzięły udział dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2: klasa II a i III d, ogółem 32 dzieci. Iwona Cała podczas swobodnej rozmowy z dziećmi przybliżyła im proces powstawania książki i tych , którzy w nim uczestniczą. Podkreśliła jak ważna jest wyobraźnia w zawodzie ilustratora, a na przykładzie kropki, koła i trójkąta ukazała w co wyobraźnia plastyka i nie tylko może je zmienić. Następnie dzieci na kartkach odrysowały swoje dłonie, a potem uruchomiając wyobraźnię, przekształciły ją dzięki kolorowym kredkom w drzewa, smoki i inne fantastyczne stwory. Powstały bardzo piękne prace.Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek pt. "Co zmalowała Iwona Cała?".

Dzieci miały też możliwość zakupu książek z ilustracjami Iwony Cały, z czego skorzystały i otrzymały pamiątkowe autografy naszego Gościa.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Narodowe Czytanie 2017
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 06 września 2017 14:38

     W sobotę 2 września Miejska Biblioteka Publiczna  i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna zaprosiły mieszkańców Kolna do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

     W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat młodopolskiego twórcy powstał na kanwie autentycznego wydarzenia jakim było wesele w podkrakowskich Bronowicach, po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Stanisław Wyspiański  był gościem tego inteligencko-chłopskiego zgromadzenia. I tam, w ścianach bronowickiego dworku oczyma poetyckiego geniuszu „ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

     Prapremiera „Wesela” miała miejsce w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. Owacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl  odczytano jako dramat narodowy . Podzielony na trzy akty utwór w części pierwszej jest świetną komedią obyczajową, w części drugiej do świata żywych włączają się „osoby dramatu” , akt trzeci wprowadza w akcję grę symboli.

     Utwór Stanisława Wyspiańskiego dla współczesnych był dramatem niemocy narodowej.  Jakie struny współczesnej wyobraźni porusza chocholi taniec. I czy porusza?

     Do takiej refleksji  zachęca tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Miejscem uroczystości był Zespół Szkół Technicznych w Kolnie. W tym roku wbrew tradycji  aura nie dopisała. Gości zaproszono zatem do sali gimnastycznej, wzorem bronowickiej chaty, do stołów weselnych. Uroczystość jak na wesele przystało otworzył orszak weselny i krakowiak zatańczony przez grupę młodzieży z I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie i reprezentantów dorosłych.

     Wybrane fragmenty „Wesela” czytali przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu kolneńskiego, duchowieństwa, dyrektorzy i kierownicy samorządowych zakładów organizacyjnych i zakładów pracy, liczni mieszkańcy miasta, a także młodzież  kolneńskich szkół średnich. Gośćmi honorowymi uroczystości byli naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego prof. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak-Łukaszewicz. Czynny udział w Narodowym Czytaniu wzięło udział około 100 osób.

     Grupa najmłodszych gości w trakcie czytania wykonywała prace plastyczne, układała wiązanki ślubne, wiła wianki dla panny młodej. Wszystkie prace zostały ocenione i nagrodzone drobnymi upominkami.

     Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Narodowego Czytania serdecznie w imieniu obu kolneńskich bibliotek, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Godziny otwarcia Biblioteki w wakacje
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 27 czerwca 2017 14:46

 
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 06 czerwca 2017 12:02

Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej otworzyło spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą – autorem wielu książek dla dzieci, ilustratorem i rysownikiem prasowym. Jedna z jego książek „Co w trawie piszczy” zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Inna  - „Kajtek i Yetik” była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nasz gość  barwnie opowiadał o bohaterach swoich książek uzupełniając je humorystycznymi rysunkami. Uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania, nabyć książki i uzyskać autograf.

Po spotkaniu autorskim na podwórku przed biblioteką odbyły się gry i zabawy ruchowe oraz mini konkursy związane z książkami dla dzieci. W zabawie brały udział   dzieci w wieku  8-13 lat. Zaczęliśmy  od ćwiczeń ruchowych rozwijających wyobraźnię. Następnie bawiliśmy się w” Stonogę”. Zabawa ta wywołuje dużo śmiechu, ale trzeba też wykazać się w niej dużą zwinnością. Bawiliśmy się też w zabawę o nazwie „Teady Bear.  4 drużyny : Wilka , Myśliwego, Babci i Czerwonego Kapturka wzięły udział  w zabawie  na motywach baśni „Czerwony Kapturek”. W konkursie z baśniowymi  rekwizytami  trzeba było odgadnąć z jakiej książki pochodzą. Zadania te nie sprawiły uczestnikom większego kłopotu, chociaż  baśniowe rekwizyty bardziej kojarzyły się odgadującym z filmami niż książkami. Zabawy i konkursy były nagradzane.  Nagrodami były gadżety reklamujące bibliotekę: kubki , koszulki i torby oraz drobne upominki zakupione na tę okazję.

Podczas zabaw najmłodszych starsza (14+) grupa uczestników Nocy Bibliotek została zamknięta w Escape roomie.  Aby się z niego wydostać musieli nie tylko wykazać się znajomością literatury fantastycznej, ale także sprytem i logicznym myśleniem. Wspólnymi siłami po 45 minutach grupie udało się wydostać z biblioteki. Następnie przeszliśmy do zabaw literackich i ruchowych. Uczestnicy wykazali się bezbłędną znajomością ortografii, czytali Lokomotywę,  próbowali rozwiązać węzeł gordyjski, podawali między sobą książkę, która zmieniała swoją postać, oraz stawiali „dziwne kroki”. Ostatnią zabawą wieczoru był literacki wisielec, gdzie uczestnicy musieli odgadnąć hasło. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i drobne upominki.

We wszystkich atrakcjach „Nocy Bibliotek” łącznie wzięło udział około 100 osób.

W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy serdecznie sponsorowi spotkania autorskiego - Hotelowi Colnus. (www.colnus.pl)

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 13

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....