Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

127310
Dzisiaj17
Wczoraj60
Ten miesiąc1203
Ogólnie127310


Witaj na stronie MBP
Dofinansowanie dla Biblioteki w Kolnie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 15 września 2016 20:18

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie uzyskała w roku 2016 dofinansowanie w kwocie  7 400 zł na zakup książek. Środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  są udzielane przez Bibliotekę Narodową w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

 

 
Narodowe Czytanie 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 05 września 2016 16:14

W sobotnie przedpołudnie 3 września Kolno dołączyło do  grupy ponad 2000 miejscowości uczestniczących  w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.  Była to piąta edycja  ogólnopolskiej imprezy publicznego czytania dzieł literackich najwybitniejszych polskich pisarzy. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury i potrzebę dbałości o piękną i poprawną polszczyznę, a także wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

Do miejsca imprezy – budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  prowadziły umieszczone na ulicach miasta ślady stóp z wypisanym tytułem powieści naszego noblisty.

Czytanie poprzedził krótki wykład prof.  Adama Łukaszewicza na temat Rzymu w czasach Nerona. Pan profesor wcielił się też w rolę Petroniusza podczas czytania  I  rozdziału powieści.  Dzieło Henryka Sienkiewicza w naszym mieście czytali przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Andrzejem Dudą i starostą  Stanisławem Wiszowatym na czele, ksiądz kanonik Stanisław Uradziński, księża wikariusze z obu kolneńskich parafii, radni samorządów miejskiego  i powiatowego, dyrektorzy i kierownicy kolneńskich  instytucji, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie,  a także zaproszeni  goście.

Wydarzenie uświetnił występ Nerona w otoczeniu dworu oddanych słuchaczy. W znakomicie zagranej roli władcy Rzymu wystąpił wicedyrektor Gimnazjum w Kolnie – Wiesław Boć.

Kolorytu całej imprezie dodały osoby występujące w strojach z epoki  Imperium Romanum.

Na koniec imprezy przeprowadzono krótki quiz dotyczący znajomości powieści i biografii autora, którego zwycięzcy otrzymali drobne nagrody.

Do udziału w imprezie zaproszono również młodszych uczestników.

Dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu „W pustyni i w puszczy”, który opowiadał o spotkaniu Nel ze słoniem. Po wysłuchaniu tekstu  rysowały ilustracje przedstawiające przygody głównych bohaterów. Rozwiązywały też zagadki związane ze zwierzętami Afryki. Kilkanaścioro uczestników konkursu rysunkowego otrzymało drobne nagrody i słodycze oraz dyplomy z oficjalną pieczęcią „Narodowego Czytania 2016”. Dzieci wykonywały także wieńce laurowe, które później zdobiły ich własne głowy, albo głowy towarzyszących im rodziców.

Akcję Narodowego Czytania zorganizowały we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie  kolneńskie biblioteki – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna i Miejska Biblioteka Publiczna. Dziękując wszystkim uczestnikom za udział w imprezie  zachęcamy do czytania książek każdego dnia.  Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 
Noc Bibliotek 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 06 czerwca 2016 15:58

 

4 czerwca bieżącego  roku nasza biblioteka włączyła się w akcję ,,Noc bibliotek”. Zaprosiliśmy Czytelników na godzinę 18.00. Był to ciepły wieczór więc zaczęliśmy zabawę z najmłodszymi gośćmi na podwórku, na zielonej trawce. Na początku, w kole poznaliśmy swoje imiona  i dowiedzieliśmy się trochę o sobie, przedstawiając się w trzech zdaniach, z których 2 były prawdą, jedno zaś fałszem. Zadaniem grupy było odkryć, kiedy przedstawiając się kłamaliśmy. Następnie podawaliśmy sobie w kole książkę, która w rękach każdego dziecka zmieniała się w coś innego i w zależności od tego czym była, tak ją trzeba było przyjąć. Książka w naszej zabawie przyjmowała postać: sztaby żelaza, kaktusa, gorącego węgielka, filiżanki z herbatą , lodów, motylka itp. Dzieci  obecnie bardzo dużo czasu  spędzają przed ekranami komputerów, grając  w różne gry, dlatego chcieliśmy im przypomnieć  inne gry i zabawy, szczególnie te ruchowe i podwórkowe, a także gry planszowe. Bawiliśmy się w „Dziwne kroki”, gdzie trzeba było wyobrazić sobie i iść np.: przez głęboki śnieg, biec po rozżarzonych węglach, po linie nad przepaścią, czy zjeżdżać na nartach podczas zawodów w narciarstwie alpejskim. Bawiliśmy się w „Dżunglę”, w  „Ciuciubabkę”,  w „Chowanego”. Były zabawy z piłką, z balonami, graliśmy w „Dwa ognie”, w „Żywioły”. Najgłośniejsze salwy śmiechu wywołała zabawa w „Stonogę”. Po przeniesieniu się do budynku zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą i najsmaczniejszą kanapkę oraz owocowe szaszłyki. Wszyscy bardzo zaangażowali się w tworzenie artystycznych kanapek, niestety w ich konsumpcji musieli czasem pomagać rodzice. Dzieci brały też udział w grupowych konkursach na najdłuższe książkowe domino, poszukiwały ukrytych w bibliotece książek  (o piratach i smokach). Zostały podsumowane też wcześniej ogłoszone konkursy : „Z Harrym Potterem” i „Baśnie, bajki i bajeczki”

W konkursach nagrodzono drobnymi nagrodami około 30 dzieci.

Z kolei przybyłe gimnazjalistki zaczęły wieczór od zwiedzania pomieszczeń bibliotecznych. Wracając z magazynu zauważyły czerwone ślady, które prowadziły do ofiary „morderstwa w bibliotece”. Po podzieleniu się na grupy wyruszyły na poszukiwanie tropów, które miały naprowadzić je do sprawcy. Po zakończonej grze była okazja do zrobienia nietypowego selfie czy też za pomocą rąk i światła przedstawić różne zwierzątka i postacie. Później był czas na dziwne kroki czyli zabawę ruchową. Po tej zabawie gimnazjalistki „łamały języki” próbując w jak najszybszym tempie odczytać całą stronę tekstu, np. „Czy tata czyta cytaty Tacyta?” ; „Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny?” itp. Następnie pisały telegramy złożone ze słów zaczynających się na koleje litery podanego wyrazu, układały nowe słowa ze słów pięćdziesięciogroszówka i encyklopedia, tworzyły łańcuch ze słów zaczynających się na tę samą literę, na którą kończył się poprzedni. Później zostały poproszone o ocenienie kanapek tworzonych przez dzieci. Starsze koleżanki dołączyły do grupowych konkursów i razem z młodszymi układały książkowe domino, i poszukiwały ukrytych książek.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do biblioteki teraz już w ciągu każdego dnia.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Spotkanie z Renatą Piątkowską
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 31 maja 2016 17:08

Miejska Biblioteka Publiczna gościła Renatę Piątkowską - autorkę książek dla dzieci. Nasza      biblioteka posiada 23 tytuły jej książek. Jej książki są lubiane przez czytelników i cenione przez krytyków literackich. Wiele z nich zostało nagrodzonych. Książka „Wieloryb” otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, „Na wszystko jest sposób” – II nagrodę w konkursie Astrid Lindgren, „Wszystkie moje mamy” zdobyła I nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka”. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała nagrodę im.  Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawaną wybitnym osobowościom i inicjatywom, które w znaczący sposób wpływają na wszechstronny rozwój małego dziecka, edukację przedszkolną i cały proces wychowawczy.

W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klas IV szkoły podstawowej.  Autorka skupiła się na swojej książce „Która to Malala?”. Jest to opowieść o pakistańskiej dziewczynce  imieniem Malala, która staje się rzecznikiem praw dzieci wplątanych w okrutny świat wojny dorosłych. Bohaterka książki Renaty Piątkowskiej chciała żyć jak wiele nastolatek śmiejąc się i bawiąc. Nie chciała zakrywać twarzy chustą, a na blogu opisywała sytuację dziewcząt w szkole  w Pakistanie. To było powodem ataku talibów, który cudem przeżyła. Dziewczynka została uhonorowana  Pakistańską Nagrodą Pokojową, Nagrodą Sacharowa, Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokojową, Nagrodą Anny Politkowskiej , Nagrodą Simone de Beauvoir i Pokojową Nagrodą Nobla. W  trakcie spotkania fragmenty książki czytała, towarzysząca pisarce lektorka -  pani Elżbieta Malwina Kożurno. Uczestnicy spotkania byli do niego doskonale przygotowani. Pytaniom stawianym autorce nie było końca.

Renata Piątkowska zacytowała fragment przemówienia Malali Yousafzai przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

I z taką refleksją pozostawiamy uczestników naszego spotkania i nie tylko ich…

MJS

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 9

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....