ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148946
Dzisiaj60
Wczoraj43
Ten miesiąc881
Ogólnie148946


Witaj na stronie MBP
Goście w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
sobota, 26 maja 2018 04:29

Przed pięcioma laty Miejska Biblioteka Publiczna realizowała projekt „Memoria gratum facit”. Jego istotą była inwentaryzacja zachowanych nagrobków na „starym” cmentarzu w Kolnie, a także stworzeniu w oparciu o zapisy w Księgach Zmarłych wykazu osób tam spoczywających. Efektem tego działania było wydanie liczącej 914 str. publikacji i wykonanie strony internetowej www.cmentarz.kolno.home.pl W projekcie uczestniczyła trzynastoosobowa grupa młodzieży „Optymiści”. Wydawałoby się, że projekt nie mógł być bardziej odległy od spraw bliskich młodym ludziom. W swym założeniu miał zwrócić ich uwagę na potrzebę troski o pamięć przodków. Po kilku latach dla jednej z uczestniczek życie dopisało zaskakujący ciąg dalszy …

W styczniu na adres mailowy naszej biblioteki napisała Annette – Australijka, której panieńskie nazwisko brzmiało Kozikowski. Wiosną tego roku wybierała się do Polski, by odwiedzić Ojczyznę swego Ojca. Jan Kozikowski urodził się 24 czerwca 1919 r. w Kolnie. W październiku 1939 r. został zabrany ze swojego rodzinnego domu przez niemieckich żołnierzy. Przekazany następnie Rosjanom. W wojennej poniewierce trafił następnie do armii gen. Andersa, by przez Iran i Włochy dotrzeć do Anglii. Został wielokrotnie odznaczony za wzorową służbę. Z Anglii uciekając od traumatycznych wspomnień zawędrował aż do Australii. Starał się tu o wizę do USA, ale nieskutecznie. Poznał Helen i założył rodzinę. Doczekali razem trójki dzieci – córek Annette i Carolyn oraz syna Michała. Nigdy nie chciał wracać do wspomnień z czasów wojny i nie wyjeżdżał z Australii. Bardzo jednak tęsknił za Polską, szczególnie za matką. W okresie świąt miał zawsze zły humor. Lubił polską kuchnię i muzykę. Bardzo cieszył się gdy Karol Wojtyła został papieżem. Miał jego zdjęcia w całym domu.                                                                 

Jan Kozikowski doczekał się dziesięciorga wnucząt i był dla nich fantastycznym dziadkiem. Uwielbiał bawić się z nimi i rozpieszczać. Zmarł 11 listopada 1997 r. w Tailem Bend, w wieku 78 lat. Żona Helen, ma obecnie 87 i w dobrym zdrowiu nadal mieszka w tym samym domu.

Jego córka postanowiła przyjechać do Kolna aby złożyć kwiaty na grobie swojej babci – matki Jana, za którą w dalekiej Australii jej ojciec bardzo tęsknił. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwisk swoich krewnych trafiła na stronę biblioteki i poprosiła nas o pomoc. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności dość szybko odnaleźliśmy bliską rodzinę jej ojca. Okazało się, że Pani Lucyna, do której dotarliśmy, jest cioteczną siostrą Annette. Jej mama Weronika poszukiwała swojego brata – Jana Kozikowskiego przez Polski Czerwony Krzyż ale nie uzyskała żadnych informacji. Jak napisała w następnym mailu Annette, długo płakała i nie mogła uwierzyć, że w maju będzie mogła spotkać swoją tak bliską kuzynkę o której istnieniu przez lata nic nie wiedziała. Od tego momentu obie panie kontaktowały się ze sobą za pośrednictwem wnuczki pani Lucyny, która w tych kontaktach była tłumaczem. 

18 maja Annette ze swoim mężem i rodziną „odzyskanej” kuzynki odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie. Z zaskoczeniem odkryliśmy kolejny zbieg okoliczności – wnuczką pani Lucyny okazała się Ada – przed pięcioma laty uczennica LO, która brała udział w projekcie „Memoria gratum facit”. W tym miejscu wypada tylko powtórzyć za naszym poetą, księdzem Janem Twardowskim, że nie ma spotkań przypadkowych.

W mieście swego ojca Annette odwiedziła jego rodzin

ny dom, złożyła kwiaty na grobach bliskich. Odkryła, że w rodzinnym mieście Ojca ma wielu kuzynów. Uczestnicząc 21 maja w spotkaniu z grupą młodzieży kolneńskiego Gimnazjum w Miejskiej Bibliotece Publicznej stwierdziła, że bardzo podoba się jej Polska, a szczególnie ludzie i ich gościnność.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Spotkanie autorskie z Waldemarem Smaszczem
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
sobota, 26 maja 2018 04:17

21 maja Miejska Biblioteka Publiczna gościła autora wielu książek i wyborów wierszy poetów polskich z autorskimi esejami, tłumacza poezji, krytyka literackiego – Waldemara Smaszcza. W swoich badaniach literackich zajmuje się poezją polską od Bogurodzicy po utwory poetów współczesnych.

W tym roku tematem spotkania były poetki Polski Niepodległej –  Kazimiera  Iłłakowiczówna i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.        

We wstępie Waldemar Smaszcz podkreślił jak wiele znaczyła dla odzyskania przez Polskę niepodległości twórczość naszych wielkich artystów. Wskazał osobę Ignacego Jana Paderewskiego, naszego wybitnego pianisty i męża stanu, pod wpływem którego prezydent Stanów Zjednoczonych w ultimatum uzależniającym podpisanie Traktatu Wersalskiego zawarł punkt domagający się zgody stron na wskrzeszenie państwa polskiego.

Następnie przybliżył słuchaczom okoliczności powołania do życia kawiarni literackiej „Pod Pikadorem”. Przywołał opinię prof. Artura Hutnikiewicza na temat poetów grupy Skamandra nazywając ich „beatlesami” polskiej poezji.

Nasz gość wskazał  na przełom jaki dokonał się zarówno w obyczajowości (strój),  jak i literaturze polegający na wkroczeniu kobiet do poezji we własnej postaci. Następnie omówił twórczość naszych wybitnych poetek podkreślając nowatorskie treści i motywy, które wprowadziły do literatury – świat kobiecych przeżyć i szczególną emocjonalność. Waldemar Smaszcz wielokrotnie powoływał się na opinie ówczesnych krytyków literackich nie zawsze przychylnych naszym poetkom m. in. Ostapa Ortwina.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z obu kolneńskich szkół średnich – Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Technicznych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

 
Odjazdowy Bibliotekarz 2018
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 16 maja 2018 15:05

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie serdecznie zaprasza wszystkich miłośników jazdy na rowerze w dniu 23 maja na Odjazdowego Bibliotekarza.

 

 

Program Odjazdowego Bibliotekarza 2018

 

  1. Zbiórka o godz. 900 przy siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie – ul. M. Konopnickiej 4.
  2. Przejście na „stary” cmentarz i zapalenie znicza na grobie żołnierzy poległych pod Lemanem.
  3. Przejazd do Lemana na miejsce, gdzie 25 sierpnia 1920 zginęło 47 żołnierzy Pułku Strzelców Kowieńskich. (ewentualny postój : „Rysiówka” między Kozłem i Łachą)
  4. Wykład lokalnego historyka na temat wojny polsko-bolszewickiej.
  5. Ognisko i wspólny posiłek.
  6. Gra terenowa „Tropiąc Niepodległą”.
  7. Gry i zabawy.
  8. Powrót: zaplanowany wyjazd o godz. 1330 – około godz. 1530  w Kolnie.
 
Spotkanie autorskie z pisarka Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 08 maja 2018 15:33

Obok wielu współpatronów i wiodącej 100 rocznicy odzyskania niepodległości rok 2018 sejm ustanowił Rokiem Praw Kobiet. Z tej właśnie okazji, a także rozpoczynającego się Tygodnia Bibliotek, w naszej bibliotece gościła znana i lubiana pisarka Katarzyna Zyskowska-Ignaciak. Autorka opublikowała do tej pory kilkanaście książek cieszących się dużym zainteresowaniem głównie czytelniczek. Pani Katarzyna opowiedziała o początkach swojej literackiej drogi. Po skończeniu studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim i urodzeniu syna zaczęła pisać początkowo „do szuflady”. W tym okresie życia naszego gościa była to swoista forma szukania wolności. Za namową męża nawiązała kontakt z wydawcą. Jak okazało się owocny. W swoim dorobku ma powieści obyczajowe - „Niebieskie migdały”, „Nie lubię kotów”, „Wieczna wiosna”, cykl powieściowy „Upalne lato”, a także zbeletryzowane biografie – „Zanim” i „Ty jesteś moje imię”.

Poprosiliśmy panią Katarzynę o przybliżenie zebranym postaci bohaterki książki „Zanim”. Jest nią Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, jedyna w świecie kobieta uhonorowana dwukrotnie Nagrodą Nobla, pierwsza kobieta, która została profesorem na Sorbonie. Nie było pewnie wśród zebranych osoby, która nie znałaby tego nazwiska z racji jej zasług dla nauki. Ale pewnie nikt nie znał okoliczności, które skłoniły naszą wybitną rodaczkę do wyjazdu na studia do Paryża. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie dowiedzieli się, że tym powodem była zawiedziona młodzieńcza miłość. Przeżycia ze Szczuk w pewien sposób ukształtowały charakter Marii, sprawiły, że w przyszłości stała się osobą silniejszą, bardziej zdeterminowaną. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o wielu innych fragmentach biografii tej wybitnej kobiety. Pisarka opowiadała także o sposobach zbierania materiałów do     książki, a także o współpracy z wydawcą.

W dalszej części spotkania Katarzyna Zyskowska-Ignaciak wspomniała o swoich innych utworach. Podkreślała wkład wydawcy w ostateczny kształt książki. Odpowiedziała też na zadane przez publiczność pytania. Po spotkaniu można było zakupić książki. W twórczości naszego miłego gościa zapewne wielu czytelników znajdzie coś dla siebie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki.

Dziękujemy autorce za podarowane bibliotece książki.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 16

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....