ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148946
Dzisiaj60
Wczoraj43
Ten miesiąc881
Ogólnie148946


Witaj na stronie MBP
Ankieta
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 22 marca 2018 00:00

Szanowni Państwo!

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie przystępuje do projektu Infrastruktura Bibliotek2016-2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Chcemy Państwa zaprosić do konsultacji społecznych w tej kwestii. W tym celu prosimy o wypełnienie przygotowanej ankiety. Pozwoli to nam poznać Państwa potrzeby i oczekiwania wobec tej placówki upowszechniania kultury w naszym mieście.

Ankieta jest anonimowa.

Ankieta jest dostępna w lokalu biblioteki – ul. Konopnickiej 4 lub na stronie internetowej biblioteki : www.mbp.kolno.home.pl

 

Przejdz do wypełnienia Ankiety!!!

 
Tydzień z Internetem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 21 marca 2018 00:00

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjum oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”. Spotkania odbyły się 21 marca 2018 w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”.

Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa i Polską Akcję Humanitarną. Na uczniów i seniorów czekała… gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”. Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zdania, dzięki którym lepiej przygotowały materiały do swojego serwisu.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.000 instytucji i blisko 75.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
IPN w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 19 marca 2018 00:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie włączyła się w świętowanie 100 – lecia odzyskania Niepodległości.  W związku z tym 19 marca gościliśmy pracowników białostockiego IPN: dr. Łukasza Lubicz- Łapińskiego i dr. Waldemara Wilczewskiego.  Pierwszy z nich w formie luźnej pogadanki przybliżył dzieciom, ze Szkoły Podstawowej nr 2  symbole narodowe Polski i ich historię.  Nawiązując do legendy "O Lechu, Czechu i Rusie" wyjaśnił różnice między legendą i historią. Dzieci dowiedziały się też jak na podstawie herbu tworzy się flagę i same tworzyły flagi różnych państw w oparciu o ich herb.  Na koniec uczestniczyły w konkursie na najszybsze ułożenie polskiego herbu z puzzli "Polak Mały". Nie obyło się też bez pięknego odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". W kolejnym spotkaniu uczestniczyli uczniowie kolneńskiego gimnazjum. Mieli okazję zapoznać się z twórcami polskiej niepodległości: Józefem Piłsudskim i Romanem Dmowskim. Została im również przybliżona historia kształtowania się Polski od czasów zaborów aż po wolne wybory w 1989 roku.

Postać Naczelnika Państwa, uczniom ZST w Kolnie, przybliżył dr Waldemar Wilczewski. Przedstawił historię aresztowania i zesłania Piłsudskiego do Kireńska. Jego działalność w PPS. Uczniowie mieli okazje poznać historię akcji pod Bezdanami, w  czasie której to marszałek z Organizacją Bojową PPS napadł na rosyjski pociąg pocztowy przewożący pieniądze. Była to najbardziej zuchwała i efektowna akcja przeprowadzona przez OB PPS.  Młodzież zapoznała się z kolejnymi etapami życia Naczelnika obejmującymi współpracę z wywiadem austriackim do pamiętnego 11 listopada 1918 roku kiedy to Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Przytul Hejtera
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 08 marca 2018 00:00

 

 W 2014 roku Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała  raport pt. „Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych” według niego najwięcej obraźliwych uwag pada pod adresem mniejszości seksualnych. Ofiarami mowy nienawiści są również Żydzi, Ukraińcy, Romowie, Muzułmanie i Czarnoskórzy. Źródłem hejtu jest przede wszystkim Internet.

Młodzież kolneński szkół spotykała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie, aby odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego hejtujemy? Czy zawsze robimy to świadomie? Czy istnieje jakiś pozytywny aspekt stosowania mowy nienawiści? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna hejt? Jak należy reagować na hejt?

Uczniowie zgodnie stwierdzili, że w dzisiejszym świecie nie da się uniknąć hejtu. Jest on „skutkiem ubocznym” wolności słowa. Obraźliwe komentarze świadczą o braku kultury i niedojrzałości, ale również wynikają ze słabości hejtera. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z akcją „Przytul hejtera” organizowaną przez FDN. Jej celem jest propagowanie  sprzeciwu wobec hejtu w sieci, ale bez agresji i eskalowania przemocy.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 16

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....