ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

138220
Dzisiaj19
Wczoraj49
Ten miesiąc921
Ogólnie138220


Witaj na stronie MBP
Spotkanie z krytykiem literackim panem Waldemarem Smaszczem
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 01 czerwca 2017 15:18

Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece znanego krytyka literackiego pana Waldemara Smaszcza.  Tematem prelekcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które będzie lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Zaproszona na spotkanie młodzież obu kolneńskich szkół średnich wysłuchała wyczerpującej genezy utworu. Nasz gość zwrócił uwagę na okoliczność  czytania arcydzieła  Wyspiańskiego, „nieomal w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości”. Waldemar Smaszcz nakreślił wyrazisty obraz wcześniejszego o 10 lat małżeństwa Włodzimierza Przerwy-Tetmajera i Anny Mikołajczykówny. Na jego tle jakże innym okazuje się  małżeństwo Lucjana Rydla z Jadwisią - młodszą siostrą żony Tetmajera.

Stanisław Wyspiański był gościem na tym weselu. „Pamiętam go – pisał Boy – jak dziś, jak szczelnie zapięty w swój czarny tużurek stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi stalowymi, niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, a tu do tej izby raz po raz wchodziło po parę osób, raz po raz dolatywał jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

Jakie przeżycia przyniesienie lektura  „Wesela” współczesnym słuchaczom po 116 latach od krakowskiej prapremiery? …

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Edyta i Robert Zarębscy
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 15 maja 2017 23:27

15 maja 2017 roku w MBP w Kolnie gościliśmy Edytę i Roberta Zarębskich. Pani Edyta Zarębska pisze i ilustruje książki dla dzieci. Debiutowała książką – „Opowieści babci Gruni”. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie imienia Astrid Lindgren za opowiadanie „Wilki i ziarenko miłości”.
Zajmuje się też grafiką komputerową, maluje obrazy olejne i pastele. Pan Robert Zarębski jest muzykiem i kompozytorem. W spotkaniu brało udział 70 dzieci z trzech klas II z obu szkół podstawowych.

Dzieci dowiedziały się , że warto być wytrwałym, nie rezygnować z dziecięcych marzeń, mimo przeciwności, bo dzięki uporowi i pracowitości marzenia się spełniają. Pani Edyta jako mała dziewczynka marzyła o tym, by zostać „pisaczką” i choć na początku jej utworami, a szczególnie ich smakiem najbardziej zachwyciły się myszy, które spałaszowały dorobek młodej pisarki, to na szczęście nie zniechęciła się do dalszego pisania. Bardzo polubiła swoich „pierwszych krytyków literackich” i często opisuje i maluje myszki w swoich książkach. Spotkanie z dziećmi było bardzo aktywne i wesołe.

Dzieci śpiewały piosenkę o bibliotece i mądrej rzece , odgadywały różne zagadki. Starały się domyślić, co rysuje pani Edyta Zarębska. Na zakończenie ustawiły się w długą kolejkę po autograf pisarki .

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
niedziela, 14 maja 2017 00:00

W sobotę 13 maja o godz. 10 przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się uczestnicy akcji Odjazdowego Bibliotekarza. W tej ogólnopolskiej imprezie braliśmy udział po raz piąty. Po nieprzychylnej aurze panującej w ciągu tygodnia sobota postanowiła wynagrodzić nam wcześniejsze dotkliwe chłody i powitała nas słońcem i temperaturą godną pięknego majowego dnia. Do tegorocznej wspólnej wyprawy zgłosiła się bardzo zróżnicowana wiekowo grupa – rozpiętość lat  to prawie pół wieku. Zamierzenie było dość ambitne dla tych najmłodszych, zaledwie kilkuletnich cyklistów. Wszak do pokonania w jedną stronę mieliśmy kilkanaście kilometrów. Dzieciaki okazały się wspaniale przygotowane kondycyjnie, nie zawiodły również rowery. Nie do przecenienia okazała się też postawa taty rodziny jadącej w naszym peletonie, który pomagał tym, których siły były jeszcze zbyt wątłe na to wyzwanie. Na miejsce wspólnego ogniska i zabaw dotarliśmy po dwugodzinnej jeździe. Jak co roku gościny udzielili nam myśliwi Koła Łowieckiego Szarak na terenie „Rysiówki” – w imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy!

 

Po upieczeniu w ognisku i spożyciu kiełbasek bawiliśmy się wspólnie w gry: „Poznajmy się”, „Język polski na pięć”, „Skojarz tytuł”, „Warkocz Roszpunki”, „Stonoga”, „Kalambury”. W całej imprezie uczestniczyło około 30 osób.

 

O godzinie 1430 ruszyliśmy w drogę powrotną. W komplecie dotarliśmy do Kolna. Nad bezpieczeństwem przejazdu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. Dziękujemy bardzo! Serdeczne podziękowania kierujemy również na ręce prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie pana Krzysztofa Kajko za wsparcie finansowe imprezy.

 

Wszystkich uczestników zapraszamy do wspólnej wyprawy rowerowej w Tygodniu Bibliotek w przyszłym roku. Do zobaczenia!

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
„Wydmuszka” - Marcina Szczygielskiego
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 03 kwietnia 2017 19:56

    W miniony czwartek Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie zaprosiła na kolejne spotkanie Teatru przy Stoliku. Aktorki Teatru im. Jaracza w Olsztynie Wiesława Szymańska i Agnieszka Castellanos-Pawlak czytały sztukę Marcina Szczygielskiego „Wydmuszka”. Jest to opowieść o spotkaniu dwóch kobiet – zgorzkniałej, żyjącej przeszłością bibliotekarki uwikłanej w toksyczne relacje z matką i atrakcyjnej żony miejscowego biznesmena. Akcja powieści osadzona jest w nieatrakcyjnej przestrzeni podupadającej biblioteki. Pojawienie się w tym relikcie minionej epoki, z pozoru cynicznej „lalki” – Roksany, burzy zakurzony spokój tego miejsca i jego gospodyni Haliny. Zderzenie światów tych diametralnie różniących się kobiet prowadzi do zasadniczej zmiany w ich życiu.

    Licznie zgromadzona publiczność wielokrotnie wybuchała śmiechem, nie zabrakło też nuty wzruszenia. W ostatniej scenie sztuki Roksana wręcza Halinie jako prezent wielkanocny wydmuszkę, którą sama pomalowała

Halina: Jest taka krucha i delikatna. I tak ładnie wygląda. Trudno uwierzyć, że nic w niej nie ma.    

Roksana: No co ty, złotko, jak to nic? Wewnątrz jest oddech. 

    W imieniu wiernej od lat grupy „słuchaczy” Teatru przy Stoliku, Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie serdecznie dziękuje sponsorom naszego przedsięwzięcia: prezesowi Banku Spółdzielczego w Kolnie panu Krzysztofowi Kajko, panom Wiesławowi i Krzysztofowi Korzep z firmy Hetman, panu Zbigniewowi Szymańskiemu z firmy Agropasze, a także państwu Trzeciakom.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 13

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....