Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

127310
Dzisiaj17
Wczoraj60
Ten miesiąc1203
Ogólnie127310


Witaj na stronie MBP
NOC bibliotek 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 27 maja 2016 15:36

 
Odjazdowy Bibliotekarz 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 27 maja 2016 15:31

Po raz czwarty w trasę Odjazdowego Bibliotekarza ruszyli cykliści z Kolna – w liczbie 20 osób i z Lemana i Łachy – 32 osoby.

Po przyjeździe wzmocniliśmy się posiłkiem przy ognisku, a następnie młodzież przystąpiła do gry terenowej. Młodsi uczestniczyli w grze planszowej „Znaj Znak”. Nauczyli się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca.

Gra terenowa rozpoczęła się około godziny 13. Młodzież podzieliła się na cztery drużyny: czarną, niebieską, szarą i białą. Każda z nich miała swojego Patrona. Czarna – Mariana Borysa ps. Czarny, niebieska – Hieronima Rogińskiego ps. Róg, szara – Stanisława Milewskiego ps. Śmiały , biała – Zygmunta Muzyka ps. Kanarek. Uczniowie otrzymali koperty ze wskazówkami, zgodnie z którymi mieli podążać w dalszą drogę. Każda drużyna musiała odszukać w lesie 9 ukrytych kopert i wykonać zadania, które były w nich zawarte. Mieli między innymi wykonać sztandar swojego zespołu, odpowiedzieć na pytania dotyczącego swojego Patrona lub opatrzyć rannego dowódcę. Nawet padający deszcz nie ostudził zapału do zabawy. Jako pierwsza na metę dotarła drużyna szara. W naszej zabawie nie było wygranych ani przegranych, każdy zespół otrzymał symboliczny prezent.

Z uwagi na niesprzyjającą aurę w tym roku termin imprezy został przeniesiony z 18 na 25 maja. I chociaż temperatura powietrza w tym dniu okazała się odpowiednia, to deszcz nie był przez nas szczególnie oczekiwany. Ale skoro już nas pokropił to pewnie na zdrowie…

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz - Facebook

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 04 maja 2016 00:00

W środę 11 maja 2016  Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie gościła dziennikarza i publicystę Szymona Hołownię. W obchodzonym właśnie „Tygodniu Bibliotek” – w tegorocznej edycji pod hasłem „Biblioteka inspiruje” pisarz potwierdza jak ważną rzeczą jest czytanie. Aby tryby naszych mózgów miały co mielić musimy wrzucić ziarna. Od nas zależy, czy będą to ziarna prawdy, sprawdzonych faktów czy przemielonych opinii, którymi raczą nas mass media. Bombardowani informacjami, dla własnej higieny psychicznej powinniśmy wygospodarować chwilę każdego dnia by je „przetrawić”.

Nasz gość najczęściej czyta literaturę faktu, sięga do relacji o stanie świata by stąd czerpać świeże inspiracje. Nie wyobraża sobie domu bez książek niosących mądrość i smak prawdy. Czytanie książek traktuje jak „wietrzenie głowy i oczu”. W dalszej części wypowiedzi Szymon Hołownia odniósł się do własnej twórczości. Pisanie książek traktuje jak formę rekolekcji skierowanych do siebie, zwrócenie uwagi na Ewangelię, którą ciągle uczy się żyć. Dla nas odbiorców w centrum uwagi powinna być jednak nie taka, czy inna interpretacja, a sama Ewangelia. Należy wrócić do źródła, wczytać się np. w przesłanie Ośmiu Błogosławieństw lub 25 rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza.

Obecnie pracuje nad monografią roku 30. Porażająca jest ta część Ewangelii mówiąca o Bogu, który przyszedł do ludzi, a oni Go pominęli. W czasie gdy dokonywały się rzeczy najważniejsze dla świata – gdy dobrzy ludzie, w dobrych intencjach zabili Boga – uwaga świata była skierowana zupełnie gdzie indziej. Świat celebrował Paschę.  Nasz gość przywołał słowa św. Augustyna „boję się przechodzącego Boga” zwracając uwagę słuchaczy, że idąc przez życie łatwo przegapić Boga.

Zapytany o próbę oceny chrześcijaństwa w Polsce stwierdził, że jego zdaniem jest w głębokim zaułku. Należy zmienić metody komunikowania. Ludzie nie potrzebują słów, potrzebują znaków. W oczach świata Europa jest muzeum katolicyzmu. Testem, który w tej chwili przechodzi to temat uchodźców. Doskonale rozumie to papież Franciszek, którego jest wielkim fanem. Najbardziej podoba mu się w papieżu jego wolność. Ta wolność, którą daje Ewangelia.

Licznie zgromadzeni słuchacze mogli zapoznać się z barwną relacją autora o swoich projektach realizowanych dla potrzebujących w Afryce. Autor dzieli się ze słuchaczami swoją zasadą,  że gdziekolwiek się zatrzymuje, a podróżuje często, najpierw stara się zlokalizować kościół, który od dziecka intuicyjnie postrzegał jako dom.

W pewnym momencie swego życia poczuł potrzebę działania. Trafił do Zambii, do sierocińca w Kasisi. I tak powstała fundacja Kasisi. Rok później Dobra Fabryka. Uruchomiono projekt Spiżarnia. Ideą działania jest zmienianie na lepsze małego fragmentu świata. Pomoc pochodzi od prywatnych osób, opiera się na dużej ilości małych datków. Taką formą wsparcia była możliwość zakupienia książek po spotkaniu. Znaczna część zaproszonych tak właśnie uczyniła. Kolejka osób ustawionych po autograf  zdawała się świadczyć, że spotkanie było inspirujące pod wieloma względami.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Zajęcia o symbolach narodowych
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 22 kwietnia 2016 15:45

22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie, pracownik białostockiego IPN - Paweł Kalisz, przeprowadził zajęcia dotyczące naszych symboli narodowych. W zajęciach brali udział uczniowie klasy I b, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie Na początku w formie pogadanki, uzupełnionej slajdami, dzieci dowiedziały się jak się kształtował nasz herb, począwszy od czasów piastowskich do dzisiaj. W trakcie luźnej rozmowy dzieci przypomniały sobie, gdzie  i kiedy spotykają się z herbem (tablice na urzędach, szkołach,  na pieczęciach, banknotach i monetach), czym się różni godło od orzełków wojskowych. Pogadanka dotyczyła też polskiej flagi  i jej barw. Dzieci dowiedziały się , że czerwień ma wiele odcieni i nazw. Na przestrzeni dziejów  w naszej fladze był i amarant i karmazyn i cynober. Prowadzący zajęcia przypomniał dzieciom o nadchodzących majowych świętach narodowych i roli jaką odgrywają w nich symbole państwowe. Na zakończenie dzieci otrzymały puzzle „Polak mały” i układały z nich herb Polski, co było dla nich ciekawym podsumowaniem i sprawdzeniem  zdobytej wiedzy w praktyce.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 9

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....