ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

133588
Dzisiaj17
Wczoraj74
Ten miesiąc1426
Ogólnie133588


Witaj na stronie MBP
Noc Bibliotek 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 06 czerwca 2016 15:58

 

4 czerwca bieżącego  roku nasza biblioteka włączyła się w akcję ,,Noc bibliotek”. Zaprosiliśmy Czytelników na godzinę 18.00. Był to ciepły wieczór więc zaczęliśmy zabawę z najmłodszymi gośćmi na podwórku, na zielonej trawce. Na początku, w kole poznaliśmy swoje imiona  i dowiedzieliśmy się trochę o sobie, przedstawiając się w trzech zdaniach, z których 2 były prawdą, jedno zaś fałszem. Zadaniem grupy było odkryć, kiedy przedstawiając się kłamaliśmy. Następnie podawaliśmy sobie w kole książkę, która w rękach każdego dziecka zmieniała się w coś innego i w zależności od tego czym była, tak ją trzeba było przyjąć. Książka w naszej zabawie przyjmowała postać: sztaby żelaza, kaktusa, gorącego węgielka, filiżanki z herbatą , lodów, motylka itp. Dzieci  obecnie bardzo dużo czasu  spędzają przed ekranami komputerów, grając  w różne gry, dlatego chcieliśmy im przypomnieć  inne gry i zabawy, szczególnie te ruchowe i podwórkowe, a także gry planszowe. Bawiliśmy się w „Dziwne kroki”, gdzie trzeba było wyobrazić sobie i iść np.: przez głęboki śnieg, biec po rozżarzonych węglach, po linie nad przepaścią, czy zjeżdżać na nartach podczas zawodów w narciarstwie alpejskim. Bawiliśmy się w „Dżunglę”, w  „Ciuciubabkę”,  w „Chowanego”. Były zabawy z piłką, z balonami, graliśmy w „Dwa ognie”, w „Żywioły”. Najgłośniejsze salwy śmiechu wywołała zabawa w „Stonogę”. Po przeniesieniu się do budynku zorganizowaliśmy konkurs na najpiękniejszą i najsmaczniejszą kanapkę oraz owocowe szaszłyki. Wszyscy bardzo zaangażowali się w tworzenie artystycznych kanapek, niestety w ich konsumpcji musieli czasem pomagać rodzice. Dzieci brały też udział w grupowych konkursach na najdłuższe książkowe domino, poszukiwały ukrytych w bibliotece książek  (o piratach i smokach). Zostały podsumowane też wcześniej ogłoszone konkursy : „Z Harrym Potterem” i „Baśnie, bajki i bajeczki”

W konkursach nagrodzono drobnymi nagrodami około 30 dzieci.

Z kolei przybyłe gimnazjalistki zaczęły wieczór od zwiedzania pomieszczeń bibliotecznych. Wracając z magazynu zauważyły czerwone ślady, które prowadziły do ofiary „morderstwa w bibliotece”. Po podzieleniu się na grupy wyruszyły na poszukiwanie tropów, które miały naprowadzić je do sprawcy. Po zakończonej grze była okazja do zrobienia nietypowego selfie czy też za pomocą rąk i światła przedstawić różne zwierzątka i postacie. Później był czas na dziwne kroki czyli zabawę ruchową. Po tej zabawie gimnazjalistki „łamały języki” próbując w jak najszybszym tempie odczytać całą stronę tekstu, np. „Czy tata czyta cytaty Tacyta?” ; „Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny?” itp. Następnie pisały telegramy złożone ze słów zaczynających się na koleje litery podanego wyrazu, układały nowe słowa ze słów pięćdziesięciogroszówka i encyklopedia, tworzyły łańcuch ze słów zaczynających się na tę samą literę, na którą kończył się poprzedni. Później zostały poproszone o ocenienie kanapek tworzonych przez dzieci. Starsze koleżanki dołączyły do grupowych konkursów i razem z młodszymi układały książkowe domino, i poszukiwały ukrytych książek.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do biblioteki teraz już w ciągu każdego dnia.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Spotkanie z Renatą Piątkowską
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 31 maja 2016 17:08

Miejska Biblioteka Publiczna gościła Renatę Piątkowską - autorkę książek dla dzieci. Nasza      biblioteka posiada 23 tytuły jej książek. Jej książki są lubiane przez czytelników i cenione przez krytyków literackich. Wiele z nich zostało nagrodzonych. Książka „Wieloryb” otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, „Na wszystko jest sposób” – II nagrodę w konkursie Astrid Lindgren, „Wszystkie moje mamy” zdobyła I nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka”. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała nagrodę im.  Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawaną wybitnym osobowościom i inicjatywom, które w znaczący sposób wpływają na wszechstronny rozwój małego dziecka, edukację przedszkolną i cały proces wychowawczy.

W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klas IV szkoły podstawowej.  Autorka skupiła się na swojej książce „Która to Malala?”. Jest to opowieść o pakistańskiej dziewczynce  imieniem Malala, która staje się rzecznikiem praw dzieci wplątanych w okrutny świat wojny dorosłych. Bohaterka książki Renaty Piątkowskiej chciała żyć jak wiele nastolatek śmiejąc się i bawiąc. Nie chciała zakrywać twarzy chustą, a na blogu opisywała sytuację dziewcząt w szkole  w Pakistanie. To było powodem ataku talibów, który cudem przeżyła. Dziewczynka została uhonorowana  Pakistańską Nagrodą Pokojową, Nagrodą Sacharowa, Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokojową, Nagrodą Anny Politkowskiej , Nagrodą Simone de Beauvoir i Pokojową Nagrodą Nobla. W  trakcie spotkania fragmenty książki czytała, towarzysząca pisarce lektorka -  pani Elżbieta Malwina Kożurno. Uczestnicy spotkania byli do niego doskonale przygotowani. Pytaniom stawianym autorce nie było końca.

Renata Piątkowska zacytowała fragment przemówienia Malali Yousafzai przed zgromadzeniem ONZ w 2013 roku: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

I z taką refleksją pozostawiamy uczestników naszego spotkania i nie tylko ich…

MJS

GALERIA ZDJĘĆ

 
NOC bibliotek 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 27 maja 2016 15:36

 
Odjazdowy Bibliotekarz 2016
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 27 maja 2016 15:31

Po raz czwarty w trasę Odjazdowego Bibliotekarza ruszyli cykliści z Kolna – w liczbie 20 osób i z Lemana i Łachy – 32 osoby.

Po przyjeździe wzmocniliśmy się posiłkiem przy ognisku, a następnie młodzież przystąpiła do gry terenowej. Młodsi uczestniczyli w grze planszowej „Znaj Znak”. Nauczyli się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca.

Gra terenowa rozpoczęła się około godziny 13. Młodzież podzieliła się na cztery drużyny: czarną, niebieską, szarą i białą. Każda z nich miała swojego Patrona. Czarna – Mariana Borysa ps. Czarny, niebieska – Hieronima Rogińskiego ps. Róg, szara – Stanisława Milewskiego ps. Śmiały , biała – Zygmunta Muzyka ps. Kanarek. Uczniowie otrzymali koperty ze wskazówkami, zgodnie z którymi mieli podążać w dalszą drogę. Każda drużyna musiała odszukać w lesie 9 ukrytych kopert i wykonać zadania, które były w nich zawarte. Mieli między innymi wykonać sztandar swojego zespołu, odpowiedzieć na pytania dotyczącego swojego Patrona lub opatrzyć rannego dowódcę. Nawet padający deszcz nie ostudził zapału do zabawy. Jako pierwsza na metę dotarła drużyna szara. W naszej zabawie nie było wygranych ani przegranych, każdy zespół otrzymał symboliczny prezent.

Z uwagi na niesprzyjającą aurę w tym roku termin imprezy został przeniesiony z 18 na 25 maja. I chociaż temperatura powietrza w tym dniu okazała się odpowiednia, to deszcz nie był przez nas szczególnie oczekiwany. Ale skoro już nas pokropił to pewnie na zdrowie…

 

 

Odjazdowy Bibliotekarz - Facebook

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 10

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....