ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

143746
Dzisiaj26
Wczoraj59
Ten miesiąc688
Ogólnie143746


Witaj na stronie MBP
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 06 czerwca 2017 12:02

Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej otworzyło spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą – autorem wielu książek dla dzieci, ilustratorem i rysownikiem prasowym. Jedna z jego książek „Co w trawie piszczy” zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Inna  - „Kajtek i Yetik” była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Nasz gość  barwnie opowiadał o bohaterach swoich książek uzupełniając je humorystycznymi rysunkami. Uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania, nabyć książki i uzyskać autograf.

Po spotkaniu autorskim na podwórku przed biblioteką odbyły się gry i zabawy ruchowe oraz mini konkursy związane z książkami dla dzieci. W zabawie brały udział   dzieci w wieku  8-13 lat. Zaczęliśmy  od ćwiczeń ruchowych rozwijających wyobraźnię. Następnie bawiliśmy się w” Stonogę”. Zabawa ta wywołuje dużo śmiechu, ale trzeba też wykazać się w niej dużą zwinnością. Bawiliśmy się też w zabawę o nazwie „Teady Bear.  4 drużyny : Wilka , Myśliwego, Babci i Czerwonego Kapturka wzięły udział  w zabawie  na motywach baśni „Czerwony Kapturek”. W konkursie z baśniowymi  rekwizytami  trzeba było odgadnąć z jakiej książki pochodzą. Zadania te nie sprawiły uczestnikom większego kłopotu, chociaż  baśniowe rekwizyty bardziej kojarzyły się odgadującym z filmami niż książkami. Zabawy i konkursy były nagradzane.  Nagrodami były gadżety reklamujące bibliotekę: kubki , koszulki i torby oraz drobne upominki zakupione na tę okazję.

Podczas zabaw najmłodszych starsza (14+) grupa uczestników Nocy Bibliotek została zamknięta w Escape roomie.  Aby się z niego wydostać musieli nie tylko wykazać się znajomością literatury fantastycznej, ale także sprytem i logicznym myśleniem. Wspólnymi siłami po 45 minutach grupie udało się wydostać z biblioteki. Następnie przeszliśmy do zabaw literackich i ruchowych. Uczestnicy wykazali się bezbłędną znajomością ortografii, czytali Lokomotywę,  próbowali rozwiązać węzeł gordyjski, podawali między sobą książkę, która zmieniała swoją postać, oraz stawiali „dziwne kroki”. Ostatnią zabawą wieczoru był literacki wisielec, gdzie uczestnicy musieli odgadnąć hasło. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i drobne upominki.

We wszystkich atrakcjach „Nocy Bibliotek” łącznie wzięło udział około 100 osób.

W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy serdecznie sponsorowi spotkania autorskiego - Hotelowi Colnus. (www.colnus.pl)

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 
Spotkanie z krytykiem literackim panem Waldemarem Smaszczem
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 01 czerwca 2017 15:18

Po raz kolejny gościliśmy w naszej bibliotece znanego krytyka literackiego pana Waldemara Smaszcza.  Tematem prelekcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które będzie lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Zaproszona na spotkanie młodzież obu kolneńskich szkół średnich wysłuchała wyczerpującej genezy utworu. Nasz gość zwrócił uwagę na okoliczność  czytania arcydzieła  Wyspiańskiego, „nieomal w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości”. Waldemar Smaszcz nakreślił wyrazisty obraz wcześniejszego o 10 lat małżeństwa Włodzimierza Przerwy-Tetmajera i Anny Mikołajczykówny. Na jego tle jakże innym okazuje się  małżeństwo Lucjana Rydla z Jadwisią - młodszą siostrą żony Tetmajera.

Stanisław Wyspiański był gościem na tym weselu. „Pamiętam go – pisał Boy – jak dziś, jak szczelnie zapięty w swój czarny tużurek stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi stalowymi, niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, a tu do tej izby raz po raz wchodziło po parę osób, raz po raz dolatywał jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

Jakie przeżycia przyniesienie lektura  „Wesela” współczesnym słuchaczom po 116 latach od krakowskiej prapremiery? …

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Edyta i Robert Zarębscy
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
poniedziałek, 15 maja 2017 23:27

15 maja 2017 roku w MBP w Kolnie gościliśmy Edytę i Roberta Zarębskich. Pani Edyta Zarębska pisze i ilustruje książki dla dzieci. Debiutowała książką – „Opowieści babci Gruni”. W 2007 roku otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie imienia Astrid Lindgren za opowiadanie „Wilki i ziarenko miłości”.
Zajmuje się też grafiką komputerową, maluje obrazy olejne i pastele. Pan Robert Zarębski jest muzykiem i kompozytorem. W spotkaniu brało udział 70 dzieci z trzech klas II z obu szkół podstawowych.

Dzieci dowiedziały się , że warto być wytrwałym, nie rezygnować z dziecięcych marzeń, mimo przeciwności, bo dzięki uporowi i pracowitości marzenia się spełniają. Pani Edyta jako mała dziewczynka marzyła o tym, by zostać „pisaczką” i choć na początku jej utworami, a szczególnie ich smakiem najbardziej zachwyciły się myszy, które spałaszowały dorobek młodej pisarki, to na szczęście nie zniechęciła się do dalszego pisania. Bardzo polubiła swoich „pierwszych krytyków literackich” i często opisuje i maluje myszki w swoich książkach. Spotkanie z dziećmi było bardzo aktywne i wesołe.

Dzieci śpiewały piosenkę o bibliotece i mądrej rzece , odgadywały różne zagadki. Starały się domyślić, co rysuje pani Edyta Zarębska. Na zakończenie ustawiły się w długą kolejkę po autograf pisarki .

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
niedziela, 14 maja 2017 00:00

W sobotę 13 maja o godz. 10 przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się uczestnicy akcji Odjazdowego Bibliotekarza. W tej ogólnopolskiej imprezie braliśmy udział po raz piąty. Po nieprzychylnej aurze panującej w ciągu tygodnia sobota postanowiła wynagrodzić nam wcześniejsze dotkliwe chłody i powitała nas słońcem i temperaturą godną pięknego majowego dnia. Do tegorocznej wspólnej wyprawy zgłosiła się bardzo zróżnicowana wiekowo grupa – rozpiętość lat  to prawie pół wieku. Zamierzenie było dość ambitne dla tych najmłodszych, zaledwie kilkuletnich cyklistów. Wszak do pokonania w jedną stronę mieliśmy kilkanaście kilometrów. Dzieciaki okazały się wspaniale przygotowane kondycyjnie, nie zawiodły również rowery. Nie do przecenienia okazała się też postawa taty rodziny jadącej w naszym peletonie, który pomagał tym, których siły były jeszcze zbyt wątłe na to wyzwanie. Na miejsce wspólnego ogniska i zabaw dotarliśmy po dwugodzinnej jeździe. Jak co roku gościny udzielili nam myśliwi Koła Łowieckiego Szarak na terenie „Rysiówki” – w imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy!

 

Po upieczeniu w ognisku i spożyciu kiełbasek bawiliśmy się wspólnie w gry: „Poznajmy się”, „Język polski na pięć”, „Skojarz tytuł”, „Warkocz Roszpunki”, „Stonoga”, „Kalambury”. W całej imprezie uczestniczyło około 30 osób.

 

O godzinie 1430 ruszyliśmy w drogę powrotną. W komplecie dotarliśmy do Kolna. Nad bezpieczeństwem przejazdu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. Dziękujemy bardzo! Serdeczne podziękowania kierujemy również na ręce prezesa Banku Spółdzielczego w Kolnie pana Krzysztofa Kajko za wsparcie finansowe imprezy.

 

Wszystkich uczestników zapraszamy do wspólnej wyprawy rowerowej w Tygodniu Bibliotek w przyszłym roku. Do zobaczenia!

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 14

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....