Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

127310
Dzisiaj17
Wczoraj60
Ten miesiąc1203
Ogólnie127310


Witaj na stronie MBP
O Finansach... w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

W środę, 24 lutego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie został  zapoczątkowany cykl 5 spotkań edukacyjnych dla seniorów „O finansach… w bibliotece”. 16 uczestników (14 pań i 2 panów) co tydzień spotykało się, aby poszerzać swoją wiedzę ekonomiczną.

Na pierwszym spotkaniu były omawiane zagadnienia dotyczące budżetu domowego. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest budżet domowy, jak go planować, jak racjonalizować swoje wydatki, jak wykorzystać do planowania wydatków dostępne porównywarki  i kalkulatory. Poinformowani zostali na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu wiarygodności sklepu internetowego. Wymienili się doświadczeniami w zakupach poza lokalem przedsiębiorstwa na różnego rodzaju pokazach. Następnie zapoznali się z prawami konsumenta. W ostatniej części  kursu e – learningowego uczestnicy dowiedzieli się jakie są sposoby oszczędzania oraz jakie znaczenie mają odkładane pieniądze dla obywateli, przedsiębiorstw i całej gospodarki. Podsumowaniem modułu był test on-line składający się z 13 pytań.

 

Więcej…
 
Warsztaty IPN z młodzieżą.
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 06 kwietnia 2016 00:00

W środę, 6 kwietnia 2016 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie młodzież gimnazjalna spotkała się z pracownikiem białostockiego oddziału IPN na pogadance o Żołnierzach Wyklętych.

 

Gdy tylko wojska frontowe przetoczyły się przez nasze tereny, wczesną wiosną 1945 roku powróciła aktywność polskiego podziemia narodowościowego, aby przeciwdziałać zwykłej przestępczości, grabieżom i gwałtom, a także przeróżnym represjom sowieckich okupantów. Specyfika Białostocczyzny polega na tym, że dokonywała się tu druga już odsłona bolszewickiego terroru, po pamiętnych deportacjach na Sybir i represjach NKWD w latach 1939-1941. Spektakularnym wydarzeniem była zorganizowana akcja uwolnienia około 100 więźniów w Białymstoku i 80 w Grajewie. Szacuje się, że w naszym województwie struktura konspiracyjna Armii Krajowej liczyła około 30 tysięcy, zaś Narodowych Sił Zbrojnych 10 tysięcy członków. Dotrzymywali złożonej przysięgi, choć szybko okazało się, że Polska zdradzona przez zachodnich sojuszników, nie miała żadnych nadziei na prawdziwą niepodległość i normalny rozwój gospodarczy. Na przykładzie podpułkownika Kazimierza Kamińskiego, pseudonim „Huzar” z terenów Wysokiego Mazowieckiego, za którym Urząd Bezpieczeństwa wydał list gończy z nagrodą 20 tysięcy zł za pomoc w schwytaniu, widać że ludność chroniła swoje formacje patriotyczne i nikt nie ważył się wydawać partyzantów. Zabijanych w obławach żołnierzy lub mordowanych w więzieniach pozbawiano nawet prawa do pochówku i pamięci rodzin. Zwłoki odarte z ubrań i butów chowano w bezimiennych jamach. Dopiero obecnie po przeszło 70 latach można powoli odkłamywać białe plamy z najnowszej historii naszego kraju.

 

 

 
„Chrzest Polski i jego wpływ na imiona Polaków”
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 19 lutego 2016 08:01

 

 

W dniu 18 lutego 2016, Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie zorganizowała spotkanie dla uczniów szkół podstawowych z pisarzem i krytykiem literackim Jarosławem Górskim na temat „Chrzest Polski i jego wpływ na imiona Polaków”. Rocznica 1050 lat wejścia Polski na forum międzynarodowe zainicjowane chrztem władcy Polan księcia Mieszka w 966 roku jest okazją do refleksji nad naszą tożsamością narodową. Obecni badacze są zdania, że nad Wisłą słowiańszczyzna pojawiła się od VI-VII wieku naszej ery w wyniku zmian klimatycznych i spowodowanej tym migracji ludów. Prastary zwyczaj nakazywał, aby siedmioletnim chłopcom ścinano włosy w rytuale postrzyżyn wraz z nadaniem imienia będącego wróżbą ich przyszłej roli społecznej, stąd np. imię Bolesław było życzeniem wielkiej sławy, Mirosław odnosiło się do zgody i pokoju itd. Imiona dziewcząt kiedy w wieku13-14 oficjalnie stawały się kobietami przybierały atrybuty krzepkości i zdrowia np. żona Piasta Rzepicha, lub urody np. Kalina, Dziewanna itp. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa nasi przodkowie otrzymywali nowe imiona wywodzące się ze Starego i Nowego Testamentu. Ponieważ chrzczono całą społeczność, a nie tylko niemowlęta, ciekawostką jest, że wizyta misjonarzy często skutkowała nadawaniem wszystkim mieszkańcom całej wsi jednakowego imienia świętego patrona, którego akurat w tym dniu wspominała liturgia kościelna, stąd więc pozostałość w nazwach takich miejscowości jak Piotrków, Tomaszów, Jarosław. Nazwiska zaś wywodzą się często z przydomków i przezwisk, którymi sąsiedzi kojarzyli cechy wyróżniające jednostkę od ogółu np. Białowąs, Chrap [= wielki nos], Marłek [= chorowity], itd. Jak kiedyś imiona rodzime i liturgiczne miały związek w naszej kulturze ze zwyczajami imienin, tak współcześnie przykłady bohaterów i celebrytek z kultury masowej urozmaicają wybory rodziców przy nazywaniu dziecka. Uczniowie z zainteresowaniem wykorzystali okazję by skonsultować rodowód własnych imion.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Warsztaty IPN z młodzieżą
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 16 lutego 2016 16:02

 

 

We wtorek, 16 lutego 2016, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie z najnowszej historii Polski. Przeprowadzili je pracownicy białostockiego oddziału IPN. IPN jest instytucją realizującą swoją misję na czterech polach: 1 – zabezpieczenie i udostępnianie archiwów; 2 – działalność edukacyjna; 3 – śledztwa prokuratorskie przy ściganiu przestępstw przeciwko Narodowi Polskiemu; 4 – prowadzenie lustracji kandydatów na wyższe stanowiska publiczne. Zgromadzone tam między innymi dokumenty dawnej Służby Bezpieczeństwa obejmują nie tylko czasy krwawego tłumienia polskiej suwerenności z czasów ery stalinowskiej, ale również dotyczą represji przeciwko Kościołowi Katolickiemu oraz wszelkim przejawom samodzielności obywatelskiej i gospodarczej. Na przykładzie materiałów inwigilacji młodzieżowego festiwalu w Jarocinie, gdzie tajne służby kontrolowały nawet papier z odwijanych kanapek, czy aby nie zawierał podejrzanych ulotek, uczniowie mogli osobiście poznać metody i skalę kontroli socjotechnicznej sprawowanej przez komunistyczny reżimu aż do roku 1989. Na podstawie zachowanych ankiet przy staraniu się o wyjazdy zagraniczne, można też odkryć drugie dno polityki PRL-u, gdy donosicielstwo i preferencje przełożonych decydowało o losach wielu ludzi. Każda z sesji trwała 90 minut. Uczestniczyło w nich łącznie około 50 uczniów.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 9

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....