Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

127310
Dzisiaj17
Wczoraj60
Ten miesiąc1203
Ogólnie127310


Witaj na stronie MBP
Piotr Łapiński (OBEP IPN w Białymstoku) - „Żołnierze wyklęci. Białostocczyzna 1945-1956”
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 13 stycznia 2016 15:51

12 stycznia 2016 roku odbył się wykład Piotra Łapińskiego z białostockiego oddziału IPN pod tytułem „Żołnierze wyklęci. Białostocczyzna 1945-1956”. Podziemie niepodległościowe było mozaiką różnych organizacji, które formowały się już od jesieni 1939. Od roku 1943 Związek Walki Zbrojnej Armii Krajowej, który koordynował jak centralny parasol różne grupy konspiracyjne rozdziela się na Armię Krajową podległą rządowi emigracyjnemu w Londynie i na niezależne struktury Narodowych Sił Zbrojnych o tradycjach Stronnictwa Demokratycznego Romana Dmowskiego. Pan Piotr Łapiński, który przebadał około 10 tysięcy deklaracji ujawnieniowych żołnierzy polskiego podziemia, obnaża kulisy zbrodniczej polityki służb bezpieczeństwa na białostocczyźnie bezwzględnie tępiącej wszelkie przejawy oporu wobec zawleczonych ze wschodu nowych władz. Komisje Specjalne mogły kogokolwiek skazać na śmierć (około dwieście wykonanych wyroków śmierci Sądu Wojskowego w Białymstoku) lub długoletnie uwięzienie. Polityka narzucania przymusowej kolektywizacji wsi skutkowała na naszych terenach uwięzieniem około 50 tysięcy przeciwników władzy ludowej. Zmęczeni wieloletnią konspiracją partyzanci w większości sami się ujawniali, lub ginęli w prawdziwych obławach na ludzi urządzanych przez jednostki będące polskimi odpowiednikami NKWD.

 

W czasie dyskusji z mieszkańcami przybyłymi licznie na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, można było odczuć jak wiele bolesnych spraw z tamtych lat nadal czeka na ujawnienie prawdy. Biblioteka powiększyła też swój zasób dostępnej literatury o polskim podziemiu niepodległościowym w postaci podarowanych nam materiałów opublikowanych ostatnio przez białostocki oddziału IPN. Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do naszej biblioteki. Zachęcamy też do udostępniania wspomnień i fotografii dotyczących najnowszej historii ziemi Kolneńskiej.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 9

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....