ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

133588
Dzisiaj17
Wczoraj74
Ten miesiąc1426
Ogólnie133588


Witaj na stronie MBP
Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 04 maja 2016 00:00

W środę 11 maja 2016  Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie gościła dziennikarza i publicystę Szymona Hołownię. W obchodzonym właśnie „Tygodniu Bibliotek” – w tegorocznej edycji pod hasłem „Biblioteka inspiruje” pisarz potwierdza jak ważną rzeczą jest czytanie. Aby tryby naszych mózgów miały co mielić musimy wrzucić ziarna. Od nas zależy, czy będą to ziarna prawdy, sprawdzonych faktów czy przemielonych opinii, którymi raczą nas mass media. Bombardowani informacjami, dla własnej higieny psychicznej powinniśmy wygospodarować chwilę każdego dnia by je „przetrawić”.

Nasz gość najczęściej czyta literaturę faktu, sięga do relacji o stanie świata by stąd czerpać świeże inspiracje. Nie wyobraża sobie domu bez książek niosących mądrość i smak prawdy. Czytanie książek traktuje jak „wietrzenie głowy i oczu”. W dalszej części wypowiedzi Szymon Hołownia odniósł się do własnej twórczości. Pisanie książek traktuje jak formę rekolekcji skierowanych do siebie, zwrócenie uwagi na Ewangelię, którą ciągle uczy się żyć. Dla nas odbiorców w centrum uwagi powinna być jednak nie taka, czy inna interpretacja, a sama Ewangelia. Należy wrócić do źródła, wczytać się np. w przesłanie Ośmiu Błogosławieństw lub 25 rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza.

Obecnie pracuje nad monografią roku 30. Porażająca jest ta część Ewangelii mówiąca o Bogu, który przyszedł do ludzi, a oni Go pominęli. W czasie gdy dokonywały się rzeczy najważniejsze dla świata – gdy dobrzy ludzie, w dobrych intencjach zabili Boga – uwaga świata była skierowana zupełnie gdzie indziej. Świat celebrował Paschę.  Nasz gość przywołał słowa św. Augustyna „boję się przechodzącego Boga” zwracając uwagę słuchaczy, że idąc przez życie łatwo przegapić Boga.

Zapytany o próbę oceny chrześcijaństwa w Polsce stwierdził, że jego zdaniem jest w głębokim zaułku. Należy zmienić metody komunikowania. Ludzie nie potrzebują słów, potrzebują znaków. W oczach świata Europa jest muzeum katolicyzmu. Testem, który w tej chwili przechodzi to temat uchodźców. Doskonale rozumie to papież Franciszek, którego jest wielkim fanem. Najbardziej podoba mu się w papieżu jego wolność. Ta wolność, którą daje Ewangelia.

Licznie zgromadzeni słuchacze mogli zapoznać się z barwną relacją autora o swoich projektach realizowanych dla potrzebujących w Afryce. Autor dzieli się ze słuchaczami swoją zasadą,  że gdziekolwiek się zatrzymuje, a podróżuje często, najpierw stara się zlokalizować kościół, który od dziecka intuicyjnie postrzegał jako dom.

W pewnym momencie swego życia poczuł potrzebę działania. Trafił do Zambii, do sierocińca w Kasisi. I tak powstała fundacja Kasisi. Rok później Dobra Fabryka. Uruchomiono projekt Spiżarnia. Ideą działania jest zmienianie na lepsze małego fragmentu świata. Pomoc pochodzi od prywatnych osób, opiera się na dużej ilości małych datków. Taką formą wsparcia była możliwość zakupienia książek po spotkaniu. Znaczna część zaproszonych tak właśnie uczyniła. Kolejka osób ustawionych po autograf  zdawała się świadczyć, że spotkanie było inspirujące pod wieloma względami.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Zajęcia o symbolach narodowych
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 22 kwietnia 2016 15:45

22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie, pracownik białostockiego IPN - Paweł Kalisz, przeprowadził zajęcia dotyczące naszych symboli narodowych. W zajęciach brali udział uczniowie klasy I b, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie Na początku w formie pogadanki, uzupełnionej slajdami, dzieci dowiedziały się jak się kształtował nasz herb, począwszy od czasów piastowskich do dzisiaj. W trakcie luźnej rozmowy dzieci przypomniały sobie, gdzie  i kiedy spotykają się z herbem (tablice na urzędach, szkołach,  na pieczęciach, banknotach i monetach), czym się różni godło od orzełków wojskowych. Pogadanka dotyczyła też polskiej flagi  i jej barw. Dzieci dowiedziały się , że czerwień ma wiele odcieni i nazw. Na przestrzeni dziejów  w naszej fladze był i amarant i karmazyn i cynober. Prowadzący zajęcia przypomniał dzieciom o nadchodzących majowych świętach narodowych i roli jaką odgrywają w nich symbole państwowe. Na zakończenie dzieci otrzymały puzzle „Polak mały” i układały z nich herb Polski, co było dla nich ciekawym podsumowaniem i sprawdzeniem  zdobytej wiedzy w praktyce.

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
O Finansach... w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 07 kwietnia 2016 00:00

W środę, 24 lutego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie został  zapoczątkowany cykl 5 spotkań edukacyjnych dla seniorów „O finansach… w bibliotece”. 16 uczestników (14 pań i 2 panów) co tydzień spotykało się, aby poszerzać swoją wiedzę ekonomiczną.

Na pierwszym spotkaniu były omawiane zagadnienia dotyczące budżetu domowego. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest budżet domowy, jak go planować, jak racjonalizować swoje wydatki, jak wykorzystać do planowania wydatków dostępne porównywarki  i kalkulatory. Poinformowani zostali na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu wiarygodności sklepu internetowego. Wymienili się doświadczeniami w zakupach poza lokalem przedsiębiorstwa na różnego rodzaju pokazach. Następnie zapoznali się z prawami konsumenta. W ostatniej części  kursu e – learningowego uczestnicy dowiedzieli się jakie są sposoby oszczędzania oraz jakie znaczenie mają odkładane pieniądze dla obywateli, przedsiębiorstw i całej gospodarki. Podsumowaniem modułu był test on-line składający się z 13 pytań.

 

Więcej…
 
Warsztaty IPN z młodzieżą.
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 06 kwietnia 2016 00:00

W środę, 6 kwietnia 2016 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie młodzież gimnazjalna spotkała się z pracownikiem białostockiego oddziału IPN na pogadance o Żołnierzach Wyklętych.

 

Gdy tylko wojska frontowe przetoczyły się przez nasze tereny, wczesną wiosną 1945 roku powróciła aktywność polskiego podziemia narodowościowego, aby przeciwdziałać zwykłej przestępczości, grabieżom i gwałtom, a także przeróżnym represjom sowieckich okupantów. Specyfika Białostocczyzny polega na tym, że dokonywała się tu druga już odsłona bolszewickiego terroru, po pamiętnych deportacjach na Sybir i represjach NKWD w latach 1939-1941. Spektakularnym wydarzeniem była zorganizowana akcja uwolnienia około 100 więźniów w Białymstoku i 80 w Grajewie. Szacuje się, że w naszym województwie struktura konspiracyjna Armii Krajowej liczyła około 30 tysięcy, zaś Narodowych Sił Zbrojnych 10 tysięcy członków. Dotrzymywali złożonej przysięgi, choć szybko okazało się, że Polska zdradzona przez zachodnich sojuszników, nie miała żadnych nadziei na prawdziwą niepodległość i normalny rozwój gospodarczy. Na przykładzie podpułkownika Kazimierza Kamińskiego, pseudonim „Huzar” z terenów Wysokiego Mazowieckiego, za którym Urząd Bezpieczeństwa wydał list gończy z nagrodą 20 tysięcy zł za pomoc w schwytaniu, widać że ludność chroniła swoje formacje patriotyczne i nikt nie ważył się wydawać partyzantów. Zabijanych w obławach żołnierzy lub mordowanych w więzieniach pozbawiano nawet prawa do pochówku i pamięci rodzin. Zwłoki odarte z ubrań i butów chowano w bezimiennych jamach. Dopiero obecnie po przeszło 70 latach można powoli odkłamywać białe plamy z najnowszej historii naszego kraju.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 10

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....