ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148947
Dzisiaj61
Wczoraj43
Ten miesiąc882
Ogólnie148947


Witaj na stronie MBP
Spotkanie autorskie z Marianem Filipkowskim
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 06 października 2017 14:50

4 października Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie gościła na spotkaniu autorskim Mariana Filipkowskiego. Jego  wydana przez Towarzystwo „Jan z Kolna” książka „Opowieści znad mitycznej Wincenty (O pograniczu mego wzrastania)” - jak pisze we wstępie autor - jest pokłosiem zainteresowań i fascynacji rodzimym pograniczem, leżącym po obydwu stronach rzeczki Wincenty, odcinka najstarszej granicy państwa w Europie (1343-1945).

Nasz gość w swoim wystąpieniu skupił się głównie na tematyce relacji sąsiedzkich – dobrych relacji między ludźmi o odmiennej kulturze, religii, poziomie życia. Wiele osób wymienionych z nazwiska zarówno po stronie polskiej Wincenty jak i po mazurskiej ukazał jako wspaniałych ludzi, którzy w bardzo trudnej przedwojennej i wojennej rzeczywistości potrafili ocalić swoje człowieczeństwo. Autor podkreślał duże znaczenie tradycji kulturalnych wsi np. majówek jako ważnego czynnika integrującego obie społeczności. Marian Filipkowski przywołał obrazy z roku 1945 kiedy mazurscy sąsiedzi filipczan w obliczu grasujących szabrowników szukali schronienia właśnie u sąsiadów po polskiej stronie granicy. I ci nie odmówili pomocy. W domu rodziny Filipkowskich schronienie znalazło 13 osób.  W sytuacji dramatycznego wyboru pomiędzy pozostaniem na Mazurach, a wyjazdem na zachód większość wybrała to drugie rozwiązanie. Niektórzy z nich w drodze do Niemiec byli odwożeni przez swoich opiekunów – np. do Wejsun. W ten sposób zakończył się etap historii pogranicza polsko-mazurskiego.

W swojej książce nasz gość zacytował ks. profesora Józefa Tischnera: Żyjąc na granicy, można stać się człowiekiem ciasnym, zapatrzonym tylko w siebie samego. Ale będąc człowiekiem pogranicza, można się także poszerzyć, można mieć szerokie horyzonty. Można powiedzieć tak: kto głupi, a postawi się blisko granicy – to zostanie jeszcze głupszy, a kto mądry i stanie blisko granicy, ten zobaczy wielkie horyzonty i wielki świat. Zarówno autor jak i wielu innych mieszkańców znad mitycznej Wincenty zdołało ujrzeć te „szersze horyzonty”.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Przerwa na wspólne czytanie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 03 października 2017 00:00

- Instrukcja głosowania.pdf (dostepna od 02.10.2017)

- Zasady

 
Spotkanie autorskie z Panią Iwoną Całą
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 19 września 2017 00:00

19.09 2017 roku odwiedziła Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Kolnie - pani Iwona Cała , z wykształcenia architekt, która od 2003 roku zajmuje się ilustrowaniem książek. Wydano ponad 30 tytułów książek z ilustracjami naszego Gościa, z czego wiele można wypożyczyć w bibliotece publicznej w Kolnie. Są to między innymi książki autorów, którzy też wcześniej gościli w naszej bibliotece, a więc książki Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Barbary Gawryluk, Grzegorza Kasdepke czy Renaty Piątkowskiej. Ilustracje Iwony Cały można też obejrzeć w "Świerszczyku".

Wszystkie są bardzo piękne, kolorowe, ciepłe, delikatne, po prostu bajkowe. W spotkaniu z Ilustratorką wzięły udział dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2: klasa II a i III d, ogółem 32 dzieci. Iwona Cała podczas swobodnej rozmowy z dziećmi przybliżyła im proces powstawania książki i tych , którzy w nim uczestniczą. Podkreśliła jak ważna jest wyobraźnia w zawodzie ilustratora, a na przykładzie kropki, koła i trójkąta ukazała w co wyobraźnia plastyka i nie tylko może je zmienić. Następnie dzieci na kartkach odrysowały swoje dłonie, a potem uruchomiając wyobraźnię, przekształciły ją dzięki kolorowym kredkom w drzewa, smoki i inne fantastyczne stwory. Powstały bardzo piękne prace.Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek pt. "Co zmalowała Iwona Cała?".

Dzieci miały też możliwość zakupu książek z ilustracjami Iwony Cały, z czego skorzystały i otrzymały pamiątkowe autografy naszego Gościa.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Narodowe Czytanie 2017
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 06 września 2017 14:38

     W sobotę 2 września Miejska Biblioteka Publiczna  i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna zaprosiły mieszkańców Kolna do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

     W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat młodopolskiego twórcy powstał na kanwie autentycznego wydarzenia jakim było wesele w podkrakowskich Bronowicach, po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Stanisław Wyspiański  był gościem tego inteligencko-chłopskiego zgromadzenia. I tam, w ścianach bronowickiego dworku oczyma poetyckiego geniuszu „ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

     Prapremiera „Wesela” miała miejsce w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. Owacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl  odczytano jako dramat narodowy . Podzielony na trzy akty utwór w części pierwszej jest świetną komedią obyczajową, w części drugiej do świata żywych włączają się „osoby dramatu” , akt trzeci wprowadza w akcję grę symboli.

     Utwór Stanisława Wyspiańskiego dla współczesnych był dramatem niemocy narodowej.  Jakie struny współczesnej wyobraźni porusza chocholi taniec. I czy porusza?

     Do takiej refleksji  zachęca tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Miejscem uroczystości był Zespół Szkół Technicznych w Kolnie. W tym roku wbrew tradycji  aura nie dopisała. Gości zaproszono zatem do sali gimnastycznej, wzorem bronowickiej chaty, do stołów weselnych. Uroczystość jak na wesele przystało otworzył orszak weselny i krakowiak zatańczony przez grupę młodzieży z I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie i reprezentantów dorosłych.

     Wybrane fragmenty „Wesela” czytali przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu kolneńskiego, duchowieństwa, dyrektorzy i kierownicy samorządowych zakładów organizacyjnych i zakładów pracy, liczni mieszkańcy miasta, a także młodzież  kolneńskich szkół średnich. Gośćmi honorowymi uroczystości byli naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego prof. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak-Łukaszewicz. Czynny udział w Narodowym Czytaniu wzięło udział około 100 osób.

     Grupa najmłodszych gości w trakcie czytania wykonywała prace plastyczne, układała wiązanki ślubne, wiła wianki dla panny młodej. Wszystkie prace zostały ocenione i nagrodzone drobnymi upominkami.

     Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Narodowego Czytania serdecznie w imieniu obu kolneńskich bibliotek, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 16

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....