ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

138219
Dzisiaj18
Wczoraj49
Ten miesiąc920
Ogólnie138219


Witaj na stronie MBP
Odjazdowy Bibliotekarz 2018
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 16 maja 2018 15:05

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie serdecznie zaprasza wszystkich miłośników jazdy na rowerze w dniu 23 maja na Odjazdowego Bibliotekarza.

 

 

Program Odjazdowego Bibliotekarza 2018

 

  1. Zbiórka o godz. 900 przy siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie – ul. M. Konopnickiej 4.
  2. Przejście na „stary” cmentarz i zapalenie znicza na grobie żołnierzy poległych pod Lemanem.
  3. Przejazd do Lemana na miejsce, gdzie 25 sierpnia 1920 zginęło 47 żołnierzy Pułku Strzelców Kowieńskich. (ewentualny postój : „Rysiówka” między Kozłem i Łachą)
  4. Wykład lokalnego historyka na temat wojny polsko-bolszewickiej.
  5. Ognisko i wspólny posiłek.
  6. Gra terenowa „Tropiąc Niepodległą”.
  7. Gry i zabawy.
  8. Powrót: zaplanowany wyjazd o godz. 1330 – około godz. 1530  w Kolnie.
 
Spotkanie autorskie z pisarka Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
wtorek, 08 maja 2018 15:33

Obok wielu współpatronów i wiodącej 100 rocznicy odzyskania niepodległości rok 2018 sejm ustanowił Rokiem Praw Kobiet. Z tej właśnie okazji, a także rozpoczynającego się Tygodnia Bibliotek, w naszej bibliotece gościła znana i lubiana pisarka Katarzyna Zyskowska-Ignaciak. Autorka opublikowała do tej pory kilkanaście książek cieszących się dużym zainteresowaniem głównie czytelniczek. Pani Katarzyna opowiedziała o początkach swojej literackiej drogi. Po skończeniu studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim i urodzeniu syna zaczęła pisać początkowo „do szuflady”. W tym okresie życia naszego gościa była to swoista forma szukania wolności. Za namową męża nawiązała kontakt z wydawcą. Jak okazało się owocny. W swoim dorobku ma powieści obyczajowe - „Niebieskie migdały”, „Nie lubię kotów”, „Wieczna wiosna”, cykl powieściowy „Upalne lato”, a także zbeletryzowane biografie – „Zanim” i „Ty jesteś moje imię”.

Poprosiliśmy panią Katarzynę o przybliżenie zebranym postaci bohaterki książki „Zanim”. Jest nią Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, jedyna w świecie kobieta uhonorowana dwukrotnie Nagrodą Nobla, pierwsza kobieta, która została profesorem na Sorbonie. Nie było pewnie wśród zebranych osoby, która nie znałaby tego nazwiska z racji jej zasług dla nauki. Ale pewnie nikt nie znał okoliczności, które skłoniły naszą wybitną rodaczkę do wyjazdu na studia do Paryża. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie dowiedzieli się, że tym powodem była zawiedziona młodzieńcza miłość. Przeżycia ze Szczuk w pewien sposób ukształtowały charakter Marii, sprawiły, że w przyszłości stała się osobą silniejszą, bardziej zdeterminowaną. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o wielu innych fragmentach biografii tej wybitnej kobiety. Pisarka opowiadała także o sposobach zbierania materiałów do     książki, a także o współpracy z wydawcą.

W dalszej części spotkania Katarzyna Zyskowska-Ignaciak wspomniała o swoich innych utworach. Podkreślała wkład wydawcy w ostateczny kształt książki. Odpowiedziała też na zadane przez publiczność pytania. Po spotkaniu można było zakupić książki. W twórczości naszego miłego gościa zapewne wielu czytelników znajdzie coś dla siebie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki.

Dziękujemy autorce za podarowane bibliotece książki.

 

 
Ankieta
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
czwartek, 22 marca 2018 00:00

Szanowni Państwo!

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie przystępuje do projektu Infrastruktura Bibliotek2016-2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Chcemy Państwa zaprosić do konsultacji społecznych w tej kwestii. W tym celu prosimy o wypełnienie przygotowanej ankiety. Pozwoli to nam poznać Państwa potrzeby i oczekiwania wobec tej placówki upowszechniania kultury w naszym mieście.

Ankieta jest anonimowa.

Ankieta jest dostępna w lokalu biblioteki – ul. Konopnickiej 4 lub na stronie internetowej biblioteki : www.mbp.kolno.home.pl

 

Przejdz do wypełnienia Ankiety!!!

 
Tydzień z Internetem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolnie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 21 marca 2018 00:00

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjum oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”. Spotkania odbyły się 21 marca 2018 w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”.

Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa i Polską Akcję Humanitarną. Na uczniów i seniorów czekała… gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”. Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zdania, dzięki którym lepiej przygotowały materiały do swojego serwisu.

Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.000 instytucji i blisko 75.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 13

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....