ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148939
Dzisiaj53
Wczoraj43
Ten miesiąc874
Ogólnie148939


Witaj na stronie MBP
5 Latki w Bibliotece
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 19 października 2018 14:47

Przez ostatnie cztery piątki biblioteka gościła w swoich progach pięciolatki. Najpierw w Czytelni dzieci mogły poczuć się jak naukowcy. Zapoznawały się z zasadami bezpiecznego eksperymentowania, ćwiczyły umiejętność obsługi pipety oraz spowodowały wybuch wulkanu i podziwiały wylewającą się „magmę”.  Następnie przeszły do Wypożyczalni dla Dorosłych gdzie miały możliwość napisania listu na zabytkowej maszynie oraz poznały „przodka” kalkulatora. W Oddziale dla Dzieci wysłuchały bajki  - „Miejsce na miotle” i wykonywały zadania dotyczące tej opowieści. 12 października skończyliśmy pierwszy etap spotkań z małymi uczniami. W sumie bibliotekę odwiedziło 64 pięciolatków. Od następnego piątku przez kolejne tygodnie będziemy przekazywać dzieciom wiedzę na temat zagrożeń oraz rozwijać umiejętności ochrony w sytuacjach wystąpienia przemocy.

 
Spotkanie autorskiez Zenonem Krajewskim
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 21 września 2018 15:16

10 października w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie odbyło się spotkanie autorskie z Zenonem Krajewskim. Historyk i politolog z wykształcenia, absolwent KUL i UW wydał wiele publikacji naukowych m. in. : Geneza i dzieje wewnętrzne Litwy Środkowej (1920-1922), Polacy na Litwie Kowieńskiej (1918-1940), Historia administracji publicznej w zarysie, Wstęp do nauki o państwie i polityce, Zarys dziejów idei. Geneza i historia współczesnej myśli polityczno-ustrojowej, ekonomicznej, socjologicznej i administracyjnej, Ogólna nauka o polityce, państwie i prawie, Modele ustroju i administracji publicznej. Wybrane państwa Unii Europejskiej oraz Szwajcaria i Stany Zjednoczone, Unia Europejska – geneza, problemy i elementy polityki społecznej, Europa – świat zachodni po 1945 roku. Polityka – Społeczeństwo – Kultura.

Pod pseudonimem Niwen wydał dwa tomy powieści historyczno-obyczajowej, której  akcja dzieje się w rejonie łomżyńskim w czasie II wojny światowej. Cały cykl ma liczyć 7 tomów. Trzeci ukaże się jesienią tego roku. Nasz gość, który był i jest nauczycielem w szkołach różnego szczebla zwrócił uwagę na brak nauczania historii lokalnej. Opuszczając mury szkół często nie posiadamy wiedzy w tym temacie. Powieść, którą pisze w pewien sposób uzupełnia tę lukę. Wprawdzie jej bohaterowie to postacie fikcyjne, ale realia w których są osadzeni jak najbardziej prawdziwe. Pierwszy tom Meandrów Losu nosi tytuł Pozbawieni Ojczyzny. Akcja rozpoczyna się 1 września 1939 r. Mieszkańcy Łomży i okolic – Polacy i Żydzi dostają się pod podwójną okupację – hitlerowską i sowiecką. Tom pierwszy kończy się zapisem losów nadnarwiańskich rodzin w lipcu 1940 r. W tomie drugim Pod sowieckim butem ich historia toczy się w przedziale czasowym od sierpnia 1940 r. do momentu inwazji hitlerowskiej  na ZSRR  w czerwcu 1941. Do bohaterów znanych z poprzedniego tomu dołączają nowe postaci. Autor na tle losów bohaterów gmatwanych wyrokami historii podkreśla wielokulturowość Łomży i jej okolic, ukazuje bogactwo kultury żydowskiej. Jak ułożą się dalsze losy bohaterów Meandrów losu? O tym będziemy mogli przekonać się już wkrótce . Zenon Krajewski zapowiedział wydanie trzeciego tomu cyklu na listopad tego roku. Wszystkich czytelników zainteresowanych tą bardzo ciekawą powieścią zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wiele emocji i wzruszeń – zapewnione!

Dla przypomnienia, ponieważ ciągle docierają do nas informacje, że czytelnicy mają problemy z dotarciem do  swojej biblioteki. Czekamy na Was w nowej, czasowej lokalizacji przy ul. Marii Dąbrowskiej 4 (budynek Gimnazjum).

 
Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
środa, 19 września 2018 09:32

Z radością informujemy, że nasza biblioteka zakwalifikowała się do projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanego do trzylatków i ich rodziców. Na zainteresowanych czeka „Wyprawka Czytelnicza” zawierająca: książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Liczymy, że wspólnie uda nam się sprawić, by czytanie książek stało się atrakcyjnym sposobem spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki będą postrzegane jako instytucje, gdzie mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.

 

Informacja o kampanii

 

Więcej…
 
Przypomnienie o konkursie
Wpisany przez Krzysztof Paszko   
piątek, 14 września 2018 07:12

Miłość do ojczyzny wyraża się nie tylko pamięcią o przeszłości, lecz odpowiedzialnością za jej teraźniejszość i przyszłość. Należy pamiętać o tych wszystkich którym zawdzięczamy niepodległość i podjąć starania o budowanie lepszego jutra. W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie organizuje konkurs w trzech kategoriach: literackiej, fotograficznej, plastycznej. Hasło przewodnie konkursu brzmi:

„NIEPODLEGŁOŚĆ –  WCZORAJ  WYTĘSKNIONA, WYMODLONA, WYWALCZONA  –  DZIŚ …”.

Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda.Prace konkursowe należy składać od28 maja do 12 października 2018 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie, ul. M. Dąbrowskiej 4, 18-500 Kolno.

 

REGULAMINY:

KARTY ZGŁOSZENIOWE

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 16

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....