ACADEMICA

Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

148937
Dzisiaj51
Wczoraj43
Ten miesiąc872
Ogólnie148937


Narodowe Czytanie 2017
środa, 06 września 2017 14:38

     W sobotę 2 września Miejska Biblioteka Publiczna  i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna zaprosiły mieszkańców Kolna do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

     W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat młodopolskiego twórcy powstał na kanwie autentycznego wydarzenia jakim było wesele w podkrakowskich Bronowicach, po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Stanisław Wyspiański  był gościem tego inteligencko-chłopskiego zgromadzenia. I tam, w ścianach bronowickiego dworku oczyma poetyckiego geniuszu „ujrzał i usłyszał swoją sztukę”.

     Prapremiera „Wesela” miała miejsce w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. Owacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl  odczytano jako dramat narodowy . Podzielony na trzy akty utwór w części pierwszej jest świetną komedią obyczajową, w części drugiej do świata żywych włączają się „osoby dramatu” , akt trzeci wprowadza w akcję grę symboli.

     Utwór Stanisława Wyspiańskiego dla współczesnych był dramatem niemocy narodowej.  Jakie struny współczesnej wyobraźni porusza chocholi taniec. I czy porusza?

     Do takiej refleksji  zachęca tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Miejscem uroczystości był Zespół Szkół Technicznych w Kolnie. W tym roku wbrew tradycji  aura nie dopisała. Gości zaproszono zatem do sali gimnastycznej, wzorem bronowickiej chaty, do stołów weselnych. Uroczystość jak na wesele przystało otworzył orszak weselny i krakowiak zatańczony przez grupę młodzieży z I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie i reprezentantów dorosłych.

     Wybrane fragmenty „Wesela” czytali przedstawiciele władz samorządowych miasta, gmin i powiatu kolneńskiego, duchowieństwa, dyrektorzy i kierownicy samorządowych zakładów organizacyjnych i zakładów pracy, liczni mieszkańcy miasta, a także młodzież  kolneńskich szkół średnich. Gośćmi honorowymi uroczystości byli naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego prof. Adam Łukaszewicz i dr Ewa Marczak-Łukaszewicz. Czynny udział w Narodowym Czytaniu wzięło udział około 100 osób.

     Grupa najmłodszych gości w trakcie czytania wykonywała prace plastyczne, układała wiązanki ślubne, wiła wianki dla panny młodej. Wszystkie prace zostały ocenione i nagrodzone drobnymi upominkami.

     Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Narodowego Czytania serdecznie w imieniu obu kolneńskich bibliotek, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....