Partnerzy

 

 

 

 

        

Bank Spółdzielczy w Kolnie

 

 

 

 

 

 

Liczba gości

127310
Dzisiaj17
Wczoraj60
Ten miesiąc1203
Ogólnie127310


Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie
„Ojczyzna w poezji - „Ni z tego, ni z owego, była Polska na pierwszego”
czwartek, 09 listopada 2017 20:50

6 listopada 2017 roku odbył się w MBP w Kolnie konkurs recytatorski wierszy patriotycznych „Ojczyzna w poezji - „Ni z tego, ni z owego, była Polska na pierwszego”. Była to już 15 edycja konkursu zainicjowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża. MBP bierze udział w tym konkursie od 2006 roku. Tematem szczegółowym konkursu w bieżącym roku była Niepodległość. Do konkursu przystąpiło 27 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjum. Ich wystąpienia oceniała  komisja w składzie : Ewa Banaś, Hanna Kordal i Kazimierz Koter. Na ocenę recytacji wpływały następujące kryteria :  dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja utworu i ogólny wyraz artystyczny.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Amelia Szymańska recytująca „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, drugie -  Karolina Skrodzka, która przygotowała „Straceńców” Stanisława Długosza, a trzecie - Aleksandra Długozima recytująca „Polskę” Antoniego Słonimskiego. Te trzy recytatorki reprezentowały  naszą bibliotekę na drugim etapie konkursu, który odbył się 8 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Łomża.  Wyróżniono też Julię Wyrwas. Wszystkie  wyżej wymienione recytatorki to uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Na II etapie konkursu Karolina Skrodzka zajęła IIII  miejsce w kategorii uczniów klas IV – VII, a Amelia Szymańska zdobyła wyróżnienie.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”
piątek, 03 listopada 2017 16:18

Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie uzyskała w roku 2017 dofinansowanie w kwocie  7 400 zł na zakup książek. Środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  są udzielane przez Bibliotekę Narodową w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

 

 
Spotkanie autorskie z Marianem Filipkowskim
piątek, 06 października 2017 14:50

4 października Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie gościła na spotkaniu autorskim Mariana Filipkowskiego. Jego  wydana przez Towarzystwo „Jan z Kolna” książka „Opowieści znad mitycznej Wincenty (O pograniczu mego wzrastania)” - jak pisze we wstępie autor - jest pokłosiem zainteresowań i fascynacji rodzimym pograniczem, leżącym po obydwu stronach rzeczki Wincenty, odcinka najstarszej granicy państwa w Europie (1343-1945).

Nasz gość w swoim wystąpieniu skupił się głównie na tematyce relacji sąsiedzkich – dobrych relacji między ludźmi o odmiennej kulturze, religii, poziomie życia. Wiele osób wymienionych z nazwiska zarówno po stronie polskiej Wincenty jak i po mazurskiej ukazał jako wspaniałych ludzi, którzy w bardzo trudnej przedwojennej i wojennej rzeczywistości potrafili ocalić swoje człowieczeństwo. Autor podkreślał duże znaczenie tradycji kulturalnych wsi np. majówek jako ważnego czynnika integrującego obie społeczności. Marian Filipkowski przywołał obrazy z roku 1945 kiedy mazurscy sąsiedzi filipczan w obliczu grasujących szabrowników szukali schronienia właśnie u sąsiadów po polskiej stronie granicy. I ci nie odmówili pomocy. W domu rodziny Filipkowskich schronienie znalazło 13 osób.  W sytuacji dramatycznego wyboru pomiędzy pozostaniem na Mazurach, a wyjazdem na zachód większość wybrała to drugie rozwiązanie. Niektórzy z nich w drodze do Niemiec byli odwożeni przez swoich opiekunów – np. do Wejsun. W ten sposób zakończył się etap historii pogranicza polsko-mazurskiego.

W swojej książce nasz gość zacytował ks. profesora Józefa Tischnera: Żyjąc na granicy, można stać się człowiekiem ciasnym, zapatrzonym tylko w siebie samego. Ale będąc człowiekiem pogranicza, można się także poszerzyć, można mieć szerokie horyzonty. Można powiedzieć tak: kto głupi, a postawi się blisko granicy – to zostanie jeszcze głupszy, a kto mądry i stanie blisko granicy, ten zobaczy wielkie horyzonty i wielki świat. Zarówno autor jak i wielu innych mieszkańców znad mitycznej Wincenty zdołało ujrzeć te „szersze horyzonty”.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
Przerwa na wspólne czytanie
wtorek, 03 października 2017 00:00

- Instrukcja głosowania.pdf (dostepna od 02.10.2017)

- Zasady

 
Spotkanie autorskie z Panią Iwoną Całą
wtorek, 19 września 2017 00:00

19.09 2017 roku odwiedziła Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Kolnie - pani Iwona Cała , z wykształcenia architekt, która od 2003 roku zajmuje się ilustrowaniem książek. Wydano ponad 30 tytułów książek z ilustracjami naszego Gościa, z czego wiele można wypożyczyć w bibliotece publicznej w Kolnie. Są to między innymi książki autorów, którzy też wcześniej gościli w naszej bibliotece, a więc książki Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Barbary Gawryluk, Grzegorza Kasdepke czy Renaty Piątkowskiej. Ilustracje Iwony Cały można też obejrzeć w "Świerszczyku".

Wszystkie są bardzo piękne, kolorowe, ciepłe, delikatne, po prostu bajkowe. W spotkaniu z Ilustratorką wzięły udział dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2: klasa II a i III d, ogółem 32 dzieci. Iwona Cała podczas swobodnej rozmowy z dziećmi przybliżyła im proces powstawania książki i tych , którzy w nim uczestniczą. Podkreśliła jak ważna jest wyobraźnia w zawodzie ilustratora, a na przykładzie kropki, koła i trójkąta ukazała w co wyobraźnia plastyka i nie tylko może je zmienić. Następnie dzieci na kartkach odrysowały swoje dłonie, a potem uruchomiając wyobraźnię, przekształciły ją dzięki kolorowym kredkom w drzewa, smoki i inne fantastyczne stwory. Powstały bardzo piękne prace.Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek pt. "Co zmalowała Iwona Cała?".

Dzieci miały też możliwość zakupu książek z ilustracjami Iwony Cały, z czego skorzystały i otrzymały pamiątkowe autografy naszego Gościa.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 7

Nowości biblioteczne

IBUK LIBRA

Czytak w bibliotece

Polona

Bądź czarną owcą!

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem!
 
Ty też olej stado i bądź czarną owcą! Czytaj!

książki Online....